Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu może być bardzo uciążliwym problemem, zwłaszcza dla domowników. Z kolei w przypadku gości może tworzyć niekorzystne wrażenie, przez które będą się oni czuli nieswojo. Jednak prawdziwą trudnością staje się dopiero ustalenie źródła tego problemu. Tak naprawdę wszystko, od zwierząt domowych aż po palenie papierosów, może przyczynić się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pozwalają pozbyć się problemów zapachowych, a tym samym odświeżyć wnętrze domu. W tym artykule znajdziesz cenne wskazówki!

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach w domu?

Wszyscy dobrze wiemy, że próba zniwelowania problemu, nie znając jego podłoża, to jak walka z wiatrakami. Dlatego też najpierw najlepiej jest ustalić źródło tworzenia się nieprzyjemnego zapachu w domu, aby móc skutecznie się z nim uporać. W większości przypadków przyczynę problemu można odszukać po starannym wysprzątaniu całego mieszkania, odsuwając przy tym meble i czyszcząc wszelkie zakamarki. Nierzadko okazuje się, że za nieprzyjemnym zapachem stoją po prostu zwierzęta domowe. Ich obecność sprawia, iż dokładne sprzątanie staje się nieco trudniejsze i nie zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się sierści z różnych części mieszkania. Nie bez znaczenia pozostaje również systematyczna zmiana żwirku w kuwecie. Jeżeli natomiast posiadamy psa, to zwykle wystarczy, aby mokry zwierzak położył się np. na dywanie – po jakimś czasie z dywanu zacznie się wydobywać brzydki zapach. Kolejnym czynnikiem może być więc także wilgoć, która przyczynia się do powstawania charakterystycznego zapachu stęchlizny. Jednak czasem okazuje się, że problem stanowi jedynie zalegający kurz w trudno dostępnych miejscach. Stare, brudne tkaniny, niedrożny układ wentylacyjny czy palenie papierosów przez domowników również stanowią podłoże do wydzielania się brzydkiego zapachu w mieszkaniu.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania?Wietrz mieszkanie

Najprostszym rozwiązaniem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania jest regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Nie ma co jednak ukrywać, że zapominamy o tym, aby codziennie otwierać okno, np. od razu po wstaniu z łóżka. Otwarte okna umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza, a świeże powietrze pomaga wyprowadzić z domu nieprzyjemne zapachy. Wietrzenie mieszkania jest też istotne zarówno w walce z wilgocią, jak i suchym powietrzem. W obu przypadkach brzydki zapach nie jest trudny do osiągnięcia. Choć jest to dość prosta praktyka, to okazuje się, że niezwykle ważna, jeśli chcemy zapobiec lub pozbyć się nieprzyjemnego odoru ze swojego domu.

Regularnie sprzątaj

To, jak często bierzemy się za porządki w swoim domu, również ma znaczenie! Co więcej, istotne jest także to, w jaki sposób i jak starannie sprzątamy mieszkanie. Niestety musimy bowiem przyznać, że często pomijamy pewne czynności, np. mycie podłóg, pranie dywanów czy ścieranie kurzu z kloszy lamp, a te właśnie kwestie mogą być odpowiedzialne za tworzenie się nieprzyjemnego zapachu. Szczególnie ważne jest jednak każdorazowo dokładne sprzątanie toalety i kuchni. W tych miejscach gromadzi się zdecydowanie najwięcej zanieczyszczeń, które mogą powodować powstawanie brzydkiego zapachu. Dlatego też podejdźmy do tematu ze starannością, sięgając po odpowiednie środki do czyszczenia. Przynajmniej raz w tygodniu sprzątajmy toaletę i myjmy podłogi w całym mieszkaniu, oczywiście po uprzednim jego odkurzeniu. Pamiętajmy również o czyszczeniu tapicerek oraz praniu dywanów czy zasłon, a w sypialni o zmianie pościeli, która ma także znaczenie dla zdrowia naszego snu. Nie inaczej jest w przypadku doboru odpowiedniego materaca. Koniecznie zaopatrz się więc w materac nawierzchniowy 80×200 cm – zagwarantuje Ci on doskonały i komfortowy wypoczynek przez całą noc. Jednak wiele świetnych modeli znajdziesz także w sklepach w Suwałki.

Zainwestuj w oczyszczacz powietrza

Skutecznym, ale z kolei bardziej kosztownym rozwiązaniem w walce z nieprzyjemnym zapachem może być zakup oczyszczacza powietrza. To urządzenie w zasadzie specjalnie zaprojektowane do usuwania zanieczyszczeń z powietrza oraz neutralizowania brzydkich zapachów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów, przez które jest przepuszczane powietrze z otoczenia. Nierzadko stosuje się tutaj np. filtr węglowy znany ze skutecznego absorbowania lotnych związków organicznych odpowiedzialnych za nieprzyjemne zapachy. Oczyszczacz powietrza pozwala zatem poprawić jakość powietrza w domu, a tym samym pozbyć się odpychającego odoru z mieszkania. Równie dobrym rozwiązaniem może być też zakup osuszacza powietrza, jeśli źródło problemu stanowi wilgoć, a tym samym niekiedy rozwijający się grzyb.

Stosuj neutralizatory zapachowe

Chcesz się pozbyć brzydkiego zapachu z mieszkania? To więc oczywiste, aby sięgnąć po neutralizatory zapachowe, których zadaniem jest właśnie tworzenie przyjemnej atmosfery. Obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są dyfuzory zapachowe, zwłaszcza te elektroniczne. Stanowią one doskonałą inwestycję i naprawdę skutecznie radzą sobie z utrzymywaniem ładnego zapachu w mieszkaniu. Ciekawym wyborem mogą być również świecie czy saszetki zapachowe. Jednak w przypadku świecy pamiętajmy, aby sięgać jedynie po te wykorzystujące wosk sojowy, gdyż parafina może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Świeże kwiaty także mogą stanowić pewne rozwiązanie, ale jedynie tymczasowe i nie zawsze będzie ono w pełni skuteczne.

Skorzystaj z naturalnych środków

Czasem jednak okazuje się, że najlepszym wyjściem jest zastosowanie domowych metod przy pomocy użycia naturalnych środków, takich jak ocet, kawa czy soda oczyszczona. Na przykład umieszczenie miseczki octu lub kawy w pomieszczeniu może pomóc w pochłanianiu nieprzyjemnych zapachów. Z kolei miseczka z solą jest dobrym rozwiązaniem w walce z wilgocią.

Nieprzyjemny zapach w mieszkaniu to niewątpliwie kłopotliwa kwestia, lecz istnieją na nią pewne skuteczne metody. Warto przetestować powyżej wymienione rozwiązania i przekonać się, które z nich przynosi naprawdę owocne efekty. Brzydki zapach unoszący się w domu jest bowiem dość indywidualną sprawą, dla której nie zawsze istnieje jedno wyjście. Dlatego też warto samodzielnie ustalić źródło problemu, aby móc skutecznie się z nim uporać.

Przeczytaj także: Rodzaje łóżek i ich charakterystyka