Korzystanie z sauny to popularna aktywność przynoszącą wiele korzyści dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jednak niestety nie każdy wie, że z saunowaniem wiąże się pewien zespół prawidłowych zachowań. Zanim zdecydujemy się na pierwszą wizytę na saunie, warto poznać podstawowe zasady oraz etykietę obowiązującą w tym miejscu. Komfort korzystania może też zależeć oczywiście od tego, czy nagość traktujemy jako temat tabu. W tym artykule znajdziesz krótki przewodnik o przygotowaniu oraz kulturze saunowania.

Jak przygotować się przed wejściem na saunę?

Po pierwsze należy wiedzieć, że poprawne korzystanie z sauny nie ogranicza się jedynie do naszych zachowań w miejscu relaksu. Przede wszystkim istotne jest tutaj odpowiednie przygotowanie. Kiedy planujemy wizytę na saunie, unikajmy w Kultura saunowania: co warto wiedzieć przed pierwszym wejściem na saunę?najbliższym czasie ciężkostrawnych posiłków. Pełny żołądek w połączeniu z wysoką temperaturę może sprawić, że szybko odczujemy spory dyskomfort, a nawet będziemy chcieli zwrócić to, co wcześniej spożyliśmy. Przed sauną nie powinniśmy także sięgać po alkohol. Wpływa on bowiem na układ krążenia i może powodować uczucie osłabienia podczas przebywania w mocno nagrzanym pomieszczeniu. Dobrze jest się upewnić, że nasz organizm został odpowiednio nawodniony. Szklanka wody wypita 30 minut przed wejściem do sauny to stanowcze minimum. Pamiętajmy także, aby zabrać ze sobą strój kąpielowy (jeżeli regulamin sauny go dopuszcza), dwa ręczniki, klapki oraz gumkę służącą do spięcia włosów. Warto dwa razy się zastanowić, zanim zepniemy fryzurę plastikową klamrą – może ona stopnieć pod wpływem wysokiej temperatury.

Pamiętaj o zdjęciu wszystkich ubrań

Założenie jest takie, iż do sauny wchodzimy bez jakichkolwiek ubrań oraz obuwia, owinięci ewentualnie szlafrokiem lub ręcznikiem. Dlaczego należy pamiętać o tej zasadzie? Ponieważ tekstylia, z których są stworzone stroje kąpielowe, to materiały sztuczne mogące powodować oparzenia skóry. Oczywiście są sauny, które dopuszczają posiadanie bikini czy bokserek kąpielowych, lecz takie z dużym prawdopodobieństwem nie zapewniają odpowiednio wysokiej temperatury. Najczęściej dotyczy to łaźni parowych – w saunach suchych będziemy zobligowani do zdjęcia ubrania. Jeżeli taka sytuacja nas krępuje, nie ma przeciwwskazań, aby zasłonić części intymne ręcznikiem, szlafrokiem czy innym materiałem wykonanym z naturalnego włókna. Podobnie sprawa tyczy się wszelkiej biżuterii i pozostałych dodatków – warto je zdjąć przed wejściem do sauny.

Weź prysznic przed wejściem do sauny

Dlaczego przed wejściem do sauny zaleca się również zabranie krótkiego prysznica? Jaki sens ma to działanie, jeśli za chwilę i tak zdążymy się cali spocić? Należy więc wiedzieć, że prysznic przed sauną to aspekt nie tylko higieniczny, lecz przede wszystkim rozwiązanie, które usuwa zapachy, perfumy oraz nawadnia skórę. To kwestia zachowania komfortu zarówno dla nas, jak i dla pozostałych użytkowników sauny. Co ciekawe, niektóre obiekty wymagają zastosowania peelingów przed wejściem do rozgrzanego pomieszczenia. Pamiętajmy też o tym, aby po opuszczeniu siedziska dobrze je spłukać słuchawką dostępną wewnątrz łaźni.

Nie tylko sauna, ale także dobór odpowiednich akcesoriów sypialnianych wpływa na nasze samopoczucie. W salonach w Suwałki oraz pod tym linkiem: https://www.sleepmed.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-sleepmed-160×200/ znajdziesz wiele wysokiej jakości materacy zapewniających zdrowy wypoczynek. Dowiedz się, dlaczego akurat warto postawić na modele piankowe:

Zachowaj ciszę i spokój

Sauna to miejsce, w którym każdy z nas pragnie się zrelaksować oraz odpocząć. Dlatego jednym z najważniejszych punktów regulaminu korzystania z łaźni może być zachowanie ciszy i spokoju. Głośne rozmowy zdecydowanie nie są tutaj wskazane. Możemy szeptać, o ile oczywiście nie przeszkadza to innym saunującym. Należy uszanować, że każdy w saunie ma prawo do relaksu i wyciszenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w pomieszczeniu znajdujemy się my sami, np. w gronie znajomych. Kiedy do sauny wchodzi osoba trzecia, powinniśmy zachować spokój. Kiedy to my wchodzimy do sauny, możemy cicho się przywitać, mówiąc “dzień dobry”.

Zawsze siadaj na ręczniku

Równie istotnym elementem kultury saunowania jest branie swojego ręcznika. Poza tym, którego używamy do owinięcia ciała, powinniśmy posiadać dodatkowy do położenia na deskach znajdujących się w saunie. Nie należy nagą skórą dotykać drewna, ponieważ naturalnie obniża to higienę korzystania z sauny. Raczej sami nie mamy ochoty odpoczywać w miejscu, które przed chwilą zajmowała inna osoba – każdy z nas w gorącej łaźni się poci, dlatego pamiętajmy o komforcie pozostałych użytkowników spa. Do saun parowych nie ma jednak konieczności zabierania ze sobą ręcznika. Koniec końców w takim pomieszczeniu jest na tyle wilgotno, że takie działanie nie miałoby najmniejszego sensu. Pamiętajmy jednak zawsze o spłukanie wodą miejsca, które zajmowaliśmy.

Jak długo korzystać z sauny?

Sauna jest prawdziwą dawką przyjemności dla naszego ciała i dla naszej duszy. Można niestety łatwo z nią przesadzić. Pamiętamy, że wysoka temperatura to spore obciążenie dla organizmu, dlatego z łaźni nie należy korzystać codziennie, a maksymalnie raz-dwa razy w tygodniu. Ile czasu natomiast powinniśmy przebywać w samym nagrzanym pomieszczeniu? Oczywiście w dużej mierze zależy to od wysokości panującej temperatury. Jednak zakłada się, iż jedna sesja nie powinna przekraczać 12-15 minut. W saunach często znajdują się klepsydry do odmierzania czasu ułatwiające kontrolowanie długości swojego pobytu. Jeśli natomiast dopiero zaczynamy przygodę z saunowaniem, lepiej rozpocząć od krótszych sesji, np. 5-minutowych. Faza chłodzenia między sesjami powinna z kolei wynosić około jeden kwadrans. W czasie jednego pobytu w spa można łącznie zrobić 3 sesje. To oznacza, że spędzimy nawet 1,5 godziny na naprzemiennym nagrzewaniu i chłodzeniu organizmu.

Kultura saunowania to konkretne wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób korzystać z łaźni, aby zachować higienę oraz komfort swój i innych użytkowników spa. Jednak najważniejsze jest to, że sauna to miejsce relaksu, które wymaga zachowania spokoju. Tym samym duże znaczenie ma tutaj kultura osobista. Jeżeli zostawimy ją za drzwiami, możemy wywrzeć nie najlepsze wrażenie na innych osobach korzystających z sauny, a nawet sprawić, że wywołamy wśród nich skrępowanie. Gdy nagość jest dla nas tematem tabu i nie potrafimy jej uszanować, lepiej, abyśmy nigdy nie odwiedzili publicznej sauny.