Z roku na rok coraz większą popularnością i zainteresowaniem cieszą się napoje roślinne, które stanowią alternatywę dla tradycyjnego mleka pochodzenia zwierzęcego. Chętnie sięgają po nie nie tylko wegetarianie i weganie, ale także osoby, które nie podlegają restrykcyjnym dietom. Produkty te nie są bowiem dedykowane jedynie tej grupie społecznej, która rezygnuje ze spożywania składników odzwierzęcych. Napoje roślinne są naprawdę wartościowe, a ich konsumpcja wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto je spożywać!
Czym są mleka roślinne?
Mleko roślinne to płynna substancja otrzymywana z nasion, ziaren, orzechów, lub innych roślin poprzez zmielenie, namoczenie, zmieszanie z wodą i odsączenie. Kolor tej substancji bardzo przypomina mleko pochodzenia zwierzęcego, dlatego też w języku potocznym napoje roślinne określamy jako mleka roślinne. Jednakże z teoretycznego punkty widzenia nie istnieje nic takiego jak mleko roślinne. Dlaczego? Ponieważ mleko zgodnie z prawem żywnościowym to produkt uzyskany z udoju od co najmniej jednej krowy. Nazwa mleko jest zatem ściśle zarezerwowana tylko dla tego napoju, a wykorzystywanie hasła „mleko roślinne” w sprzedaży towaru pochodzenia roślinnego jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Mamy więc do czynienia wyłącznie z napojami roślinnymi.
Dlaczego warto spożywać napoje roślinne?
Napoje roślinne są popularne z wielu powodów i też wiele powodów można wymienić, dla których warto spożywać napoje roślinne. Przede wszystkim są one źródłem cennych składników odżywczych. Napoje roślinne dostarczają wielu witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Na przykład, mleko sojowe jest bogate w białko roślinne, które jest istotne dla budowy i regeneracji tkanek. Mleko migdałowe zawiera zdrowe tłuszcze, witaminę E i magnez, które wspierają zdrowie serca i mózgu. Dodatkowo mleko owsiane jest bogate w błonnik, co korzystnie wpływa na trawienie i regulację poziomu cholesterolu.
Napoje roślinne są również świetną alternatywą dla zwykłego mleka w przypadku osób z nietolerancją laktozy lub alergią na białko mleka krowiego. Dzięki różnorodności opcji roślinnych praktycznie każdy może znaleźć napój odpowiedni dla swoich potrzeb, niezależnie od indywidualnych ograniczeń żywieniowych.
Decydując się na napój roślinny, wpieramy także zrównoważony rozwój. Jego produkcja zazwyczaj wymaga bowiem mniejszych zasobów wody i generuje mniejszy ślad węglowy w porównaniu z produkcją mleka zwierzęcego. Hodowla roślin na potrzeby produkcji napojów roślinnych również ma mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. W ten sposób chronimy ekosystemy i wspomagamy właśnie zrównoważony rozwój.
Dla niektórych konsumentów wybór mleka roślinnego wynika też nierzadko z troski o dobrostan zwierząt. Decyzja o wyborze roślinnej alternatywy dla tradycyjnego mleka pochodzenia zwierzęcego może być dla nich krokiem w stronę bardziej etycznego stylu życia. Mimo wszystko produkcja klasycznego mleka często wiąże się z nieodpowiednimi warunkami hodowlanymi, np. zamykaniem zwierząt w ciasnych przestrzeniach, ograniczając ich naturalne zachowania i komfort. Wybór napojów roślinnych stanowi więc alternatywę dla społeczności, która pragnie zmniejszyć swoje zaangażowanie w przemysł oparty na wykorzystywaniu zwierząt i naruszający ich dobrostan.
Na koniec warto zaznaczyć, że napoje roślinne oferują niezwykłą elastyczność w kuchni. Dzięki nim można przygotować różnorodne potrawy, od koktajli i smoothie, przez desery po dania główne. Dodatkowo różnorodność smaków (takich jak słodkie mleko migdałowe, kremowe mleko kokosowe czy delikatne mleko ryżowe) pozwala dostosować wybór do osobistych preferencji smakowych.
Napój sojowy, owsiany, a może ryżowy?
Choć ogółem napoje roślinne posiadają naprawdę wiele zalet, to jednak każdy rodzaj napoju może pochwalić się innymi właściwościami. Jaki zatem napój najlepiej wybrać? Na sklepowych półkach znajdziemy mleka na bazie soi, migdałów, zbóż czy nawet orzechów, np. nerkowca czy laskowych. Najbardziej popularne jest jednak mleko sojowe. To produkt, który przede wszystkim wyróżnia się dużą zawartością białka, dlatego też stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnego mleka krowiego. Zwykle dostarcza go w około 3%, natomiast w pozostałych napojach jest go mniej niż 1%. Co więcej, soja jest bogatym źródłem witamin z grupy B i składników mineralnych (głównie potasu, wapnia, magnezu, fosforu i żelaza). Zawiera również związki, które wykazują działanie łagodzące w dolegliwościach związanych z menopauzą. Konsumenci często też sięgają po napój owsiany. Ten z kolei dostarcza największą ilość cennych beta-glukanów, które mają udowodnione działanie obniżające stężenie cukru we krwi oraz wspomagające perystaltykę jelit. Dobrym zamiennikiem mleka jest także napój migdałowy – jest on zalecany przy chorobach serca i miażdżycy ze względu na wysoką zawartość flawonoidów, które uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne. Z kolei napój ryżowy to doskonałe rozwiązanie dla osób będących na diecie bezglutenowej. Dlaczego? Gdyż pozyskuje się go z brązowego ryżu, który należy właśnie do zbóż bezglutenowych. Napój ryżowy to również dobre źródło witamin z grupy B i włókna pokarmowego. Jego minusem jest jednak niestety największa kaloryczność wśród wszystkich napojów roślinnych. Szklanka napoju ryżowego może dostarczać nawet 150 kcal.
Kto powinien pić napoje roślinne?
Napój roślinny to dobre rozwiązanie tak naprawdę dla każdego z nas. Jednakże z pewnych względów po napoje roślinne w szczególności powinny sięgać konkretne grupy społeczne. Powodem mogą być tutaj oczywiście problemy zdrowotne, takie jak nietolerancja laktozy czy alergia pokarmowa. Napoje roślinne mogą być też lepszym wyborem dla osób, które chcą dbać o środowisko i zmniejszyć swoje zaangażowanie w nieetycznym traktowaniu zwierząt w produkcji mleka tradycyjnego.
Nie powinniśmy jednak zapominać, że w kwestii zdrowia szczególnie istotny jest treściwy sen. Dlatego też już dziś wyposaż się w wygodny materac dostosowany do Twoich potrzeb. W Suwałkach, a także pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl z pewnością znajdziesz idealny model materaca!
Podsumowując, mleka roślinne stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego mleka zwierzęcego ze względu na swoje liczne zalety. Ich wartość odżywcza, elastyczność kulinarna, pozytywny wpływ na środowisko oraz odpowiedź na różnorodne potrzeby dietetyczne sprawiają, że coraz więcej osób sięga po te produkty.