Włosy z całą pewnością stanowią nieodłączny element naszego codziennego wyglądu. Powinny być ładnie przycięte i lśniące, ponieważ to są charakterystyczne cechy ich zdrowotności. Jednak, gdy nasze włosy stają się suche, matowe a dodatkowo jeszcze łamliwe, może to bardzo negatywnie wpłynąć na naszą pewność siebie i samopoczucie. Nie jesteśmy w stanie cały czas ukrywać naszych włosów, ale możemy podjąć kroki, które będą miały na celu przywrócenie im zdrowego blasku i elastyczności. W poniższym artykule poznasz przepis na poprawę kondycji swoich włosów, więc serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Suche, matowe i łamliwe włosy – przyczyny

Suche, matowe i łamliwe włosy mogą być efektem wielu różnych czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Każdy, kto zrozumie przyczyny swojego problemu, będzie mógł skuteczniej zadbać o swoje włosy, dlatego poniżej przedstawimy najpopularniejsze przyczyny suchych, matowych i łamliwych włosów:

1. Niewłaściwa dieta

Suche, matowe i łamliwe włosy - poznaj przepis na poprawę ich kondycji!Niewłaściwa dieta to z pewnością czynnik wewnętrzny, który może osłabić włosy. Najbardziej chodzi tutaj o brak odpowiedniej ilości składników odżywczych, zwłaszcza białka, które jest odpowiedzialne za zdrową budową włosów. Oczywiście brak witamin w diecie, takich jak A, C i E oraz biotyny również będą negatywnie wpływać na wygląd włosów. Brak niektórych minerałów, takich jak żelazo czy cynk również mogą sprawić, że włosy staną się bardziej podatne na łamanie się i wypadanie.

2. Nadmierne ciepło

Niektóre osoby nie wyobrażają sobie chociaż jednego dnia bez użycia suszarki do włosów, prostownicy lub lokówki. Takie urządzenia wydzielają bardzo dużo ciepła o wysokiej temperaturze, a to może negatywnie wpływać na wygląd włosów. Nadmierne ciepło może doprowadzić do różnych uszkodzeń struktury włosów oraz sprawić, że będą one łamliwe i suche.

3. Częste farbowanie lub rozjaśnianie

Chemia zawarta w farbach do włosów może uszkodzić strukturę włosów oraz doprowadzić do utraty wilgoci i elastyczności. Kiedy poddajesz swoje włosy ekstremalnej przemianie i np. zmieniasz kolor z brązu na platynowy blond, to możesz bardzo poważnie uszkodzić swoje włosy, które od tej chwili będą matowe i bardzo łamliwe.

4. Zła pielęgnacja

Nie każdy wie o tym, że używanie produktów do pielęgnacji włosów, np. szamponów czy odżywek, które nie są dedykowane rodzajowi Twoich włosów, może doprowadzić do problemów z ich kondycją.

Powyżej znajdują się tylko niektóre czynniki, które mogą prowadzić do suchych, matowych i łamliwych włosów. Oprócz tego można jeszcze wyróżnić nadmierny stres i zmęczenie, które zawsze mają negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz dziedziczność, czyli taki rodzaj włosów można odziedziczyć po swoich przodkach.

Suche, matowe i łamliwe włosy – jak poprawić ich kondycję?

Dobra kondycja włosów, piękne lśnienie i brak rozdwojonych końcówek, to z pewnością zasługa wielu czynników, które opiszemy poniżej:

  • prawidłowa dieta – po pierwsze zadbaj o zdrową i pełnowartościową dietę, która będzie bogata w białko, witaminy A, C i E oraz biotynę. W diecie powinny znaleźć się również składniki, które zawierają cynk, np. fasola, ciecierzyca i żelazo, np. szpinak czy jarmuż. Te składniki odżywcze są kluczowe do budowania pięknych i zdrowych włosów, dlatego prawidłowa dieta jest tak ważna.
    unikanie nadmiernego używania suszarki, prostownicy i lokówki – jak już wcześniej wspomnieliśmy, ciepło z suszarki, prostownicy oraz lokówki, bardzo negatywnie wpływa na kondycję włosów, dlatego koniecznie ogranicz ich używanie. Jeśli już musisz jednak użyć lokówki, suszarki czy prostownicy, to zadbaj o odpowiednią termoochronę i nałóż na włosy specjalny produkt, który Ci ją zapewni. Pamiętaj, że włosy najlepiej, aby schły samodzielnie (ale nie kładź się w mokrych włosach spać), a loki możesz uzyskać, odpowiednio zaplatając swoje włosy.
  • odpowiednia pielęgnacja – jeśli widzisz, że Twoje włosy są suche, matowe i łamliwe, to koniecznie używaj przeznaczonych do nich produktów pielęgnujących. Na włosy suche polecamy szampony i odżywki nawilżające, matowe włosy będą ładniejsze po użyciu kosmetyków, które mają nadać blask, natomiast łamliwość możesz zmniejszyć, używając dedykowanych do tego problemu produktów.
  • nawilżenie – zadbaj dodatkowo o swoje włosy i używaj dwa razy w tygodniu masek nawilżających, które znacznie poprawią wygląd twoich włosów.
  • regularne przycinanie końcówek – jeśli pragniesz, aby Twoje włosy były cały czas ładne i szybciej rosły, to koniecznie przycinaj regularnie końcówki. To pomoże pozbyć się rozdwojonych końcówek i zapobiegnie dalszemu łamaniu się włosów.

To tylko niektóre sposoby na poradzenie sobie z łamliwymi, suchymi oraz matowymi włosami. Najważniejsza jest regularność w pielęgnacji oraz cierpliwość, ponieważ te problemy nie znikną z dnia na dzień. Bardzo ważne w kondycji włosów jest również odpoczynek całego ciała, dlatego koniecznie zainwestuj w dobrej jakości materac. My szczególnie polecamy materac Hilding Step, który jest zbudowany ze sprężyn oraz obustronnie z pianki Flexifoam. Takie połączenie sprawia, że cały kręgosłup jest optymalnie wsparty przez całą noc. Więcej o tym i innych materacach marki Hilding dowiesz się, klikając w ten link: www.hilding.pl, więc serdecznie do tego zachęcamy!