Aktywność fizyczna czy świadomość swojego ciała to tematy, które cieszą się dużą popularnością. Coraz więcej osób praktykuje różne sporty, chcąc zadbać nie tylko o smukłą sylwetkę, ale i o zdrowie. Chcąc osiągnąć ten cel, powinniśmy wypróbować różne techniki jogi. Wbrew pozorom ta praktyka również pozwoli nam na intensywny wysiłek. Jaką metodę wybrać? 

Czym jest joga?

Dla tych, którzy jeszcze nie spotkali się z jogą ani jej technikami, należy wyjaśnić, na czym polega wyjątkowość jogi. W pierwszej kolejności warto zdać sobie sprawę, że jest to bardzo stara praktyka. Oryginalnie pochodzi z Indii, gdzie stosuje się ją od wielu, wielu lat. Składa się z tzw. asan, czyli pozycji, które pozwalają nam poruszać ciało. Miejmy na uwadze, że joga to nie dyscyplina sportowa – poza ruchem, obecna jest w niej również medytacja oraz praca z oddechem. Podczas wykonywania każdej czynności trzeba być uważnym i skupionym.

Jakie korzyści daje nam joga?

Nie można zaprzeczyć, że joga to wyjątkowa praktyka. Ci, którzy wciąż nie są do niej przekonani, powinni poznać korzyści, jakie może nam ona zaoferować. Jest to między innymi:

 • poprawienie kondycji,
 • polepszenie wydajności,
 • zwiększenie elastyczności,
 • rozciągnięcie ciała,
 • wzmocnienie ciała,
 • zregenerowanie organizmu,
 • ochrona kręgosłupa,

Praktykując jogę, możemy ponadto liczyć na korzyści ze strony psychicznej. Będzie to:

 • polepszenie nastroju,
 • zredukowanie stresu,
 • zmniejszenie niepokoju,
 • bycie tu i teraz,
 • zwiększenie świadomości ciała,
 • nauka cierpliwości.

Aktywna joga - jaką technikę wybrać?Dla kogo joga? 

Joga posiada wiele zalet i pozytywnie wpływa zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dla kogo będzie najlepszym rozwiązaniem? Dla każdego! Bez dwóch zdań osoby zestresowane, zmagające się z lękami przy przewlekłym stresem powinny wypróbować tę technikę. Joga nauczy ich odpuścić myśli o przyszłości i skupić się na obecnym momencie. Co więcej, spokojne ćwiczenia pozwolą im na zrelaksowanie się i pozbycie się napięcia, które często gromadzi się w mięśniach. Zwróćmy uwagę na to, że wiele metod jogi mogą wykonywać zarówno zaawansowani, jak i początkujący, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą sztuką.

Pamiętajmy o tym, że mimo tego, że joga jest niezwykle uważną i pozytywną praktyką, również mogą występować do niej przeciwwskazania. Z ćwiczeń jogowych powinniśmy zrezygnować, gdy cierpimy na poważny ból kręgosłupa bądź zaawansowaną osteoporozę. Problemy z równowagą to również powód, dla którego te techniki mogą być niekorzystne. Co więcej, jeśli jesteśmy w ciąży, musimy uwzględnić fakt, że nie wszystkie pozycje będą dla nas bezpieczne. W tym wypadku najlepiej zapisać się na zajęcia jogi specjalnie dedykowane dla kobiet w ciąży.

Vinyasa joga 

Co wtedy, gdy poza relaksem chcemy zadbać również o aktywność fizyczną? Joga również oferuje nam to połączenie. Musimy po prostu wybrać odpowiednią technikę, która pozwoli nam poczuć się dobrze w swoim ciele. Jedną z najciekawszych, bardziej dynamicznych praktyk jest Vinyasa. Wykorzystuje się w niej różne asany, pomiędzy którymi następuje płynne przejście. Istotne jest to, że każdy ruch jest zsynchronizowany z oddechem, co czyni ćwiczenie jeszcze pełniejsz

Ashtanga joga

Równie dynamiczną propozycją będzie Ashtanga Joga. Warto wiedzieć, że jest to bardziej aktywna odmiana innej metody, czyli Hatha Jogi, w której niezwykle istotną rolę odgrywa oddech. Możemy liczyć tutaj na dynamiczne pozycje, pomiędzy którymi jest czas na uważne przejście. Dzięki temu ćwiczymy elastyczność i wytrzymałość.

Yin Yang joga

Jeśli zależy nam na zachowaniu równowagi i chcemy spróbować zarówno ruchu, jak i odprężenia, powinniśmy postawić na Yin Yang jogę. Praktyka ta uwzględnia zarówno żywą, mocną energię Yang, jak i delikatną oraz spokojną moc Yin. Chodzi w niej o złapanie harmonii, która pozwala nam cieszyć oba elementami. Nierzadko wykorzystuje się tu również pozycje z innych technik, takich jak Vinyasa, Hatha czy Ashtanga.

Chcąc zadbać o relaks, nie poprzestawajmy jedynie na ćwiczeniach oddechowych czy spokojnych metodach jogi. Niezbędne będzie ponadto zadbanie o nasz komfort. Zauważymy, jak bardzo odpoczynek na wygodnej powierzchni poprawi nasze samopoczucie. Świetnie sprawdzi się do tego kołdra jedwabna, która wyróżnia się lśniącym, śliskim materiałem. Sen pod takim okryciem będzie niezwykle przyjemny, a do tego pozwoli naszemu organizmowi na pełną regenerację.

Nie ma wątpliwości, że joga może nas zaskoczyć. Wpływa pozytywnie zarówno na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a do tego pozwala nam w dobry sposób wykorzystać naszą energię. Wbrew pozorom joga wcale nie jest nudną, monotonną praktyką – decydując się na takie techniki jak Hatha czy Vinyasa, zdziwimy się, ile wysiłku będziemy musieli w nie włożyć!