Prawidłowe mechanizmy obronne zapobiegają występowaniu potencjalnych infekcji w naszym organizmie. Jednak czasem nawet one zawodzą, przez co stajemy się bardziej podatni na zachorowanie. W przypadku infekcji narządów płciowych najczęściej mówi się o stanach zapalnych jajników. Jeśli chodzi o zapalenie przydatków, to schorzenie to dotyka przede wszystkim kobiety współżyjące płciowo, w którego przebiegu dochodzi do zakażenia jajników i jajowodów.
Przydatki macicy – czyli o czym tu mowa?
Być może wiele Pań zdziwi pojęcie przydatki. Jest to historyczna nazwa, którą określa się jajniki i jajowody, które są określane jako narządy macicy mniejszej. Są one ułożone symetrycznie – po lewej i prawej stroni od macicy. Mówiąc tutaj o zapaleniu przydatków, mamy na myśli chorobę, z angielskiego pelvic inflammatory disease, czyli w skrócie PID. Diagnozuje się ją najczęściej u młodych, aktywnych seksualnie kobiet. Same objawy są dość uciążliwe, a zaniedbanie leczenia może skutkować rozwojem w postać przewlekłą. Narażamy się wówczas także na różne poważne powikłania, w tym niepłodność, lub w ciężkich przypadkach, nawet bezpłodność. Do innych, ale równie poważnych konsekwencji zapalenia przydatków zalicza się:
- ropniak jajowodu,
- ropień jajnika,
- ropień jamy Douglasa,
- zapalenie przymacicza,
- wodniak jajowody,
- krwiak jajowodu,
- zrosty macicy.
Jakie są przyczyny zapalenia przydatków?
Są dwie znaczące przyczyny, które sprawiają, że rozwija się zapalenie przydatków. Może ono pojawić się na skutek drogi wstępującej – preferowanej przez bakterie beztlenowe, pałeczki okrężnicy czy paciorkowce. Przedostają się one przez ujście kanału szyjki i wywołują stan zapalny błony śluzowej jamy macicy. Wówczas to tylko kwestia czasu, aż dojdzie do przedostania się ich do jajowodów, a następnie wystąpienia zapalenia przydatków. Bez dwóch zdań istnieje wiele czynników predysponujących do wystąpienia zakażenia drogą wstępującą. Do nich zalicza się:
- miesiączka,
- poronienie,
- poród i połóg,
- łyżeczkowanie,
- histeroskopia,
- histerosalpingografia,
- wkładka wewnątrzmaciczna.
W przypadku zakażenia zstępującego mówi się o przedostaniu się bakterii do przydatków za pośrednictwem krwi. Oznacza to, że źródło zakażenia znajduje się w zupełnie innym narządzie, który również powinien podlegać leczeniu.
Po czym poznać zapalenie przydatków?
Zapalenie narządów miednicy mniejszej często przebiega bezobjawowo. Rozpoznanie choroby następuje najczęściej w czasie okresowych badań kontrolnych, które mogą być wykonywane z innego powodu. A czego możemy spodziewać się zarówno wraz z rozwojem choroby, jak i jakie czynniki powinny nas zaniepokoić? Jak się okazuje, do najważniejszych symptomów świadczących o zapaleniu przydatków zalicza się:
- skurcze i bóle podbrzusza,
- bóle w lędźwiach,
- poczucie rozbicia,
- znaczne osłabienie,
- stan podgorączkowy lub gorączka,
- upławy z pochwy,
- silny ból i odruchy wymiotne przy uciskaniu podbrzusza.
Jak wygląda diagnostyka zapalenia przydatków?
Wbrew pozorom – rozpoznanie zapalenia przydatków jest dość trudnym zadaniem. Wymaga to zarówno od lekarza, jak i pacjenta głębokiego wywiadu oraz badania przedmiotowego. Odnosząc się do badania ginekologicznego – pacjentka najczęściej odczuwa ból przy poruszaniu szyją macicy i przy palpitacji jajników. USG, czyli badanie ultrasonograficzne nie ułatwi lekarzowi postawienia pewnej diagnozy, ale z pewnością pomoże wykluczyć inne schorzenia, takie jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy nawet ciążę pozamaciczną. Natomiast USG przezpochwowe odznacza się większą czułością. Oprócz tego, w diagnostyce ważnym punktem jest:
- pobranie wymazu z pochwy i szyjki macicy do zrobienia antybiogramu,
- badanie krwi, które ocenia liczbę białych krwinek, białka C reaktywnego czy OB,
- posiew moczu.
Schemat leczenia zapalenia przydatków
Schemat leczenia zapalenia przydatków zależy od stanu pacjentki. Zaleca się tutaj podanie cefalosporyn III generacji lub terapii łączonej – ampicyliny z doksycykliną lub cefotaksymem z doksycykliną i metronidazolem. Podstawową leczenie stanu ostrego jest hospitalizacja i intensywna antybiotykoterapia z wykorzystaniem leków dożylnych, a następnie leków doustnych. Nie można również wykluczyć operacji. Metoda ta wykazywana jest w przypadku niepowodzenia leczenia zachowawczego oraz pogorszenia się stanu zdrowia pacjentki. Operowane są tylko powikłania występującego zapalenia przydatków, czyli wszelkiego rodzaju ropnie, które mogą doprowadzić do zapalenia otrzewnej. Oprócz tego stosowanie domowych metod jest nieskuteczne i jedynie opóźnia wizytę u lekarza. Może to skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Niezależnie od podjętego leczenia, ważnym punktem jest tutaj zdrowy wypoczynek. Stawiając na materace 120×200 cm, możemy zapewnić sobie komfort, który sprawi, że czas spędzony w łóżku będzie o wiele przyjemniejszy. Oferta materacy dostępna tutaj: https://sleepinghouse.pl/135-materace-120×200
Zignorowanie zapalenia przydatków może prowadzić do przykrych konsekwencji. Wyróżnia się tutaj przede wszystkim znacznie częstsze występowanie ciąży pozamacicznej czy też zapalenie otrzewnej i wytworzenie ropnia jajnikowo-jajowodowego. Właśnie dlatego warto już dziś dowiedzieć się więcej na ten temat!
Przeczytaj także: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów