Nie można ukryć, że sen to kluczowy aspekt naszego życia. Mimo tego, wielu z nas decyduje się na półśrodki, jeśli chodzi o nasz wypoczynek. Jednym z nich będzie spanie na sofie lub tapczanie zamiast na łóżku z dobrze dobranym materacem. Czy takie rozwiązanie jest zdrowe? Sprawdź sam!

Czy spanie na sofie jest zdrowe?

Nierzadko się zdarza, że bagatelizujemy nasz komfort na rzecz innych rzeczy. Preferujemy tańsze i prostsze rozwiązania, które na początku mogą wydawać się lepsze, lecz z czasem okazuje się, że przynoszą nam więcej szkody niż pożytku. Właśnie tak sprawa wygląda w przypadku spania na sofie. Decyzja o wykorzystaniu tapczanu może wynikać z różnych powodów – być może nie stać nas na zakup nowego łóżka lub po prostu nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni w mieszkaniu.

Niezależnie od przyczyny, musimy zdawać sobie sprawę, że taki sen nigdy nie będzie tak jakościowy, jak powinien być. Powierzchnia sofy nie jest bowiem dla nas odpowiednia. Docelowo jest przeznaczona do siedzenia, a nie leżenia. Z tego względu nigdy nie będzie prawidłowo podtrzymywać naszego kręgosłupa. Często jest za twarda, co wywołuje spory dyskomfort. Śpiąc na sofie, ryzykujemy tym, że będziemy codziennie budzić się z bólem, który może obejmować zarówno kręgosłup, jak i naszą szyję czy kark. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do wytworzenia się schorzeń bądź pogłębienia się wad postawy. Co więcej, niezwykle ciężko będzie nam znaleźć wygodną pozycję. Może to doprowadzić do tego, że pojawią się u nas problemy ze snem – będziemy przewracać się z boku na bok, nie umiejąc zasnąć. Nawet nie spostrzeżemy, kiedy minie cała noc. Gdy będzie się to powtarzać, będziemy ciągle czuli się zmęczeni. Nasza odporność znacząco spadnie, a z nią pogorszy się nasze samopoczucie. Może okazać się, że będziemy mieli trudności ze skoncentrowaniem się. To zaś będzie niekorzystnie oddziaływać na naszą efektywność i produktywność.

Jak zwiększyć nasz komfort?

Spanie na sofie - czy jest zdrowe?Nie można zaprzeczyć, że spanie na sofie nie jest dla nas korzystne. Niestety, nie zawsze mamy możliwość do tego, aby zakupić nowe łóżko i na nim wstawić nowy materac. Pamiętajmy jednak o tym, że zawsze jest jakaś opcja. Dla osób, które muszą poradzić sobie ze spaniem na sofie, dobrym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w materac nawierzchniowy. Ma on formę materiału, który możemy położyć na sofie, aby zwiększyć nasz komfort. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby dopasować zarówno szerokość, jak i długość modelu do naszej sofy. Istotny aspekt to również grubość – na rynku dostępne są materace o grubości 4, 6 czy 8 centymetrów. W przypadku sofy świetnie sprawdzą się cieńsze artykuły. Wyrównają one powierzchnię naszej kanapy oraz redukują uczucie zapadania się. Zaopatrując się w nie, zapewnimy naszemu ciału odpowiednie podparcie, co zniweluje dyskomfort.

Oprócz materaca nawierzchniowego należy nie zapominać też o wygodnej poduszce. To kolejny element, który ma wpływ na nasz komfort snu. Poduszka podtrzymuje naszą głowę, dzięki czemu odcinek szyjny naszego kręgosłupa może się odprężyć. Dobrze dobrany produkt spowoduje, że będziemy mogli w pełni się zrelaksować, a do tego pozbędziemy się bólu karku wywołanego innymi przyczynami, jak na przykład siedzenie w nieodpowiedniej pozycji czy garbienie się. Warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów poduszek – możemy zaopatrzyć się w model ergonomiczny, który dostosuje się do naszego ciała. Dla alergików polecane są poduszki antyalergiczne – gwarantują one bezpieczny sen i zmniejszają ryzyko pojawienia się alergii z powodu nagromadzenia się kurzu czy roztoczy na powierzchni materiału.

Dlaczego warto postawić na łóżko z materacem?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, spanie na sofie nie jest zdrowe. Znacznie lepszą opcją jest postawienie na łóżko, na którym umieścimy dopasowany do nas materac. Miejmy na uwadze, że posiadanie łóżka przyniesie nam wiele korzyści. Po pierwsze, nasz wypoczynek stanie się o wiele bardziej komfortowy. Poza tym łóżko to taki mebel, dzięki któremu nasza sypialnia będzie się o wiele lepiej prezentowała, zwłaszcza jeśli dobierzemy pasującą pościel oraz obicia. Co więcej, łóżko umożliwia nam zainstalowanie stelaża, dzięki któremu będziemy mogli liczyć na naprawdę solidne podparcie.

Jaka powinna być powierzchnia, na której śpimy?

Nie zapominajmy o tym, że nawet nawierzchniowy materac położony na sofie nie zagwarantuje nam takiej wygody jak dobrze dopasowany materac. Mimo tego nie każdy zdaje sobie sprawę z roli, jaką odgrywa solidny materac. To on jest bezpośrednim czynnikiem, który oddziałuje nasz wypoczynek. Odpowiada za niezwykle ważne zadanie, jakim jest podparcie naszego ciała. Wspiera prawidłową postawę kręgosłupa, a do tego niweluje napięcie nagromadzone w mięśniach. Dobry materac spowoduje, że nie będziemy odczuwać dyskomfortu w żadnej części ciała. Oprócz tego zapewni nam jakościowy sen. W nocy nie będziemy się budzić z powodu niewygody. Będziemy się wysypiać, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Możemy się zastanawiać, jaki model będzie dla nas najlepszy. Warto uświadomić sobie, że dla każdego się to może różnić – jednym bardziej będzie odpowiadał materac sprężynowy, innym piankowy. Ważne, aby kierować się swoimi preferencjami – to my będziemy na nim spali, dlatego to istotne, by było nam wygodnie. Podczas wyboru należy też wziąć pod uwagę naszą wagę. Dla osób o większej wadze rekomendowane są twardsze materace, które dobrze podtrzymają ich ciało. Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jaki produkt wybrać, możemy bez obaw postawić na materac termoelastyczny – zastosowana w nim technologia oraz właściwości termoregulacyjne powodują, że pod wpływem wytwarzanego przez nas ciepła powierzchnia materaca dostosowuje się do naszego ciała. Dzięki temu możemy liczyć na indywidualne dopasowanie, które z pewnością zapewni nam komfortowy sen. Materace termoelastyczne ponadto dbają o nasz komfort termiczny, sprawiając, że nawet w razie wysokich upałów w trakcie nocy się nie przegrzejemy.

Nie ma wątpliwości, że spanie na sofie powinno być tymczasowym rozwiązaniem. Jeśli naprawdę zależy nam na dobrym wypoczynku, powinniśmy zainwestować w materac, który będzie idealnie dobrany do naszego ciała. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nasz kręgosłup jest odpowiednio podparty, a my doświadczamy najwyższej wygody.

Przeczytaj także: W jaki materac 180×200 zainwestować? Oto ranking 9 produktów