Chcąc odpocząć po długim i ciężkim dniu, najczęściej udajemy się w jakieś ciche miejsce. W naszym domu w roli tej najlepiej sprawdza się sypialnia. Jednak nie zawsze jesteśmy w stanie zarówno odprężyć się, jak i efektywnie wypocząć. Dlaczego? Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na zdrowy sen wpływa wiele czynników, w tym otoczenie oraz nasze samopoczucie. Zatem, jak można o niego zadbać?
Jak zadbać o zdrowy sen?
Wiele osób zastanawia się, jak rozpoznać zdrowy sen. Otóż mówi się o nim, gdy rano budzimy się wypoczęci i pełni sił. Charakteryzuje się on dodatkowo wysoka jakości, odpowiednią głębokością oraz dopasowaną do wieku głębokością. W jako sposób można o niego zadbać? Jak się okazuje, nie jest to trudne – wystarczy tylko przestrzegać zasad higieny snu. Jest to zbiór ogólnie przyjętych norm i zachowań, które powtarzane w cykliczny sposób, są w stanie korzystnie wpłynąć na efektywność naszego wypoczynku. A oto podstawowe zasady:
- wstawajmy zawsze o tej samej porze, zarówno w weekendy, jak i dni wolne od pracy,
- unikajmy drzemek w ciągu dnia, gdyż w porze wieczornej ciężko będzie nam zasnąć, a przez to możemy doprowadzić do rozregulowania zegara biologicznego,
- unikajmy obfitych i ciężkostrawnych posiłków na około trzy godziny przed położeniem się do łóżka, a najlepiej postawmy na lekkostrawną kolację,
- zwiększmy swoją aktywność fizyczną w ciągu dnia, ale unikajmy wzmożonego wysiłku na około trzy godziny przed położeniem się do łóżka,
- zrezygnujmy na godzinę przed snem z silnego światła oraz niebieskiego światła, które jest emitowane przez ekrany komputerów, telefonów i telewizorów,
- unikajmy w godzinach wieczornych stosowania nikotyny i kofeiny, a także nie spożywamy alkoholu, gdyż używki te znacząco pogarszają jakość snu.
W jaki sposób sypialnia wpływa na zdrowy sen?
W wielu domach sypialnia jest swego rodzaju składzikiem na stare garnki, ręczniki czy inne niepotrzebne aktualnie rzeczy, których nie ma gdzie schować. Nic dziwnego – w końcu goście nie wchodzą nam do tego pomieszczenia. Jednak nie zapominajmy, że to właśnie tutaj codziennie kładziemy się spać i wstajemy, a na zdrowy sen wpływa wiele czynników. A jak to, co jest w sypialni, wpływa na wypoczynek? Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że bałagan może utrudnić nam zasypianie. Porozrzucane ubrania, gadżety czy akcesoria domowe, które nie są schowane np. w szafie lub komodzie, powodują wrażenie chaosu. Nie sprzyja on wyciszeniu myśli, a w wielu przypadkach – rozdrażnia nas. Warto zatem zacząć od wysprzątania swojej sypialni! A jeśli o porządki chodzi, to nie zapominajmy o osadzającym się wszędzie kurzu. Znajdziemy go na półkach, kocach, zasłonach czy żyrandolach. Warto zadbać o regularne jego usuwanie, gdyż może przyczyniać się do reakcji alergicznych, które utrudniają zasypianie. Kolejnym aspektem są dekoracje. W sypialni zdrowie stawiamy na minimalizm – w końcu każda dodatkowa rzecz może wprowadzić chaos. Unikajmy również często popełnionego błędu, który pojawia się już na etapie aranżacji lub remontu, a dotyczy on koloru ścian. Zaleca się, aby otaczać się jasnymi lub pastelowymi barwami. Świetnie sprawdza się błękit, pudrowy róż czy delikatne odcienie szarości. Wynika to z faktu, iż umożliwiają nam wyciszenie się i odprężenie przed snem, co korzystnie wpływa na jego jakość i długość.
Wygodne łóżko jako gwarancja zdrowego snu – z czego powinno się składać?
Łóżko stanowi podstawowy element każdej sypialni. To właśnie ono zapewnia nam przestrzeni do właściwego wypoczynku. Tak naprawdę składa się z wielu elementów, w tym ramy, stelaża czy pościeli, jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tych najważniejszych. Zatem, co wchodzi w skład komfortowego łóżka oraz na czym polega ich wybór?
Po pierwsze – materac
Bez wątpienia materac do spania stanowi jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy element wyposażenia całego łóżka. Wynika to z faktu, iż to właśnie on odpowiada za wysokiej jakości sen w komfortowych warunkach. Wybierając go, postawmy na osobiste potrzeb oraz preferencji, czyli uwzględniamy m.in. swój stan zdrowia, stopień twardości modelu czy jego rodzaj wypełnienia. Dzięki temu produkt ten będzie w stanie zagwarantować nam właściwe wsparcie sylwetki oraz kręgosłupa. Przekłada się to na prawidłową regenerację mięśni, a także zdrowy sen! Pamiętajmy, że na rynku mamy dostęp do wielu modeli, w tym materacy piankowych, sprężynowych i hybrydowych, które między sobą różnią się nie tylko właściwościami, ale również budową.
Po drugie – poduszka
Poduszka to drugi, ale równie ważny element wyposażenia łóżka. Jej obecność jest niezbędna, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym. Aby wybrany przez nas model był w stanie właściwe pełnić swoją funkcję, musi być dopasowany do potrzeb i preferencji użytkownika. Oznacza to, że przy wyborze należy uwzględnić takie czynniki, jak rozmiar poduszki, jej wysokość, kształt oraz stopień twardości. Obecnie na rynku dostępne są trzy rodzaje – poduszki piankowe, poduszki syntetyczne i poduszki naturalne. Każda z nich różni się nie rodzajem wypełnienia, które może zapewniać dodatkowe właściwości.
Po trzecie – kołdra
Mało kto z nas wyobraża sobie zasypianie bez kołdry. Jest to ważny element każdego łóżka, gdyż bezpośrednio odpowiada za komfort termiczny w czasie snu. Co więcej, przyjemnie otula nasze ciało, dając dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. Przy jej wyborze liczą się tak naprawdę dwie kwestie. Pierwsza z nich jest rodzaj wypełnienia, gdyż obecnie na rynku znajdziemy zarówno kołdry naturalne, jak i syntetyczne. Różnią się one przede wszystkim stopniem izolacji ciepła. Jeśli chodzi o drugi czynnik, to jest to rozmiar. Zaleca się, aby kołdry była 20-40 cm szersza od materaca.
Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele czynników wpływa na jakość i długość naszego snu. Z uwagi na to, warto już dziś zastanowić się, dlaczego nie możemy się porządnie wyspać! W końcu kto wie – być może przyczyna nie będzie trudna do wyeliminowania i wystarczy tutaj zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko lub wprowadzić zasady higieny snu!