Sypialnia dla każdego z nas powinna stanowić swego rodzaju oazę spokoju. To właśnie w tym pomieszczeniu powinniśmy móc się odprężyć i zapomnieć o czekających na nas obowiązkach czy problemach. Jednak, aby było to możliwe, to warto zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko. To właśnie ono przyczynia się do relaksu, wpływając również na zdrowy i komfortowy sen. W końcu to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia oraz logicznie myśleć. Zatem, jak poszczególne akcesoria sypialniane wpływają na komfort snu?

Zdrowy sen a materac do spania

Materac do spania to produkt, który został stworzony specjalnie z myślą o zdrowym i spokojnym wypoczynku. Został zaprojektowany w taki sposób, aby móc idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów całej sylwetki, przez co mogą wspierać kręgosłup. Oznacza to, że nie tylko umożliwiają prawidłową regenerację mięśni, ale także gwarantują redukcję dolegliwości bólowych ze strony pleców. Co więcej, korzystnie wpływają na jakość i długość zdrowego snu. Decydując się na materac do spania, należy uwzględnić:

 • wieku użytkownika, gdyż dostępne są materace dla dzieci, nastolatków czy seniorów,
 • stanu zdrowia, gdyż dostępne są materace antyalergiczne czy ortopedyczne,
 • rozmiar, gdyż dostępne są materace dla singli czy par,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż dostępne są materace piankowe, sprężynowe czy hybrydowe,
 • stopień twardości, gdyż dostępne są materace miękkie, średnio twarde czy twarde.

Jak poszczególne akcesoria sypialniane wpływają na komfort snu? Zdrowy sen a prześcieradło

Prześcieradło stanowi element pościeli, do której zalicza się także poszewka na kołdrę i poduszkę. Jednak samo w sobie ma indywidualną funkcję w zapewnieniu nam zdrowego wypoczynku. Jako materiał, który umieszczamy na materacu, ma za zadanie oddzielić nas od pokrowca, tym samym odpowiadając za komfort fizyczny oraz psychiczny. W końcu mało kto wyobraża sobie spokojny wypoczynek bez prześcieradła. Oprócz tego opowiada za ochronę materaca głównego. Jest dostępny w dwóch najczęściej wybieranych wariantach, czyli jako:

 • prześcieradło z gumką,
 • prześcieradło klasyczne.

Bardzo ważnym aspektem jest jego rozmiar. Wyróżnia się prześcieradło 150×200, czyli nieco większe i prześcieradło 100×200, czyli nieco mniejsze. Wybiera się je na podstawie rozmiaru łóżka lub materaca, zazwyczaj uwzględniając mały zapas.

Zdrowy sen a kołdra

Kolejnym elementem wyposażenia łóżka, które w znaczy sposób wpływa na komfort snu, jest kołdra. Nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale w czasie wypoczynku nasze funkcje życiowe ulegają spowolnieniu, przez co jesteśmy narażeni na wychłodzenie. Odpowiednie dopasowanie kołdry do spania gwarantuje komfort termiczny, przez co nie budzimy się w środku nocy. Co więcej, zarówno kołdra syntetyczna, jak i naturalna powinna się charakteryzować:

 • właściwościami antyalergicznymi,
 • właściwościami termoizolacyjnymi,
 • prawidłową cyrkulacją powietrza,
 • szybkim oddawaniem zgromadzonej wilgoci.

Zdrowy sen a poduszka

Kładąc się do łóżka, nasza głowa ląduje na poduszce. Jest ona równie ważnym elementem wyposażenia, jak każdy z dotychczas wymienionych akcesoriów sypialnianych. Jednak, w jaki sposób poduszka oddziałuje na jakość wypoczynku? W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że poprzez jej unikalną budowę, odpowiada za jak najlepsze dopasowanie się do anatomicznych kształtów górnych partii ciała. Oznacza to, że gwarantuje wsparcie dla głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. W praktyce przekłada się to na niwelowanie spiętych mięśni, sztywnego karku czy porannych bólów łowy. Współczesny rynek ma nam do zaoferowania modele, różniące się między sobą przede wszystkim rozmiarem, wysokością czy stopniem twardości. Jednak najważniejszą kwestię odgrywa tutaj wypełnienie. Z uwagi na zastosowany wewnątrz materiał, można wyróżnić:

 • poduszkę naturalną – charakteryzuje się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi,
 • poduszkę syntetyczną – odznacza się właściwościami antyalergicznymi,
 • poduszkę piankową – reaguje na nacisk i ciepło, przez co idealnie dopasowuje się do kształtów górnych partii ciała.

Średnio na sen poświęcamy osiem godzin dziennie, czyli niemalże ⅓ swojego życia. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o zdrowy i spokojny sen, który w dużej mierze wpływa na prawidłowe finansowanie organizmu w ciągu dnia.