Bez wątpienia Święta to wyjątkowy czas w roku. Spędzamy wtedy czas z rodziną, cieszymy się swoim towarzystwem, próbujemy starannie przyrządzonych potraw oraz zapominamy na chwilę o obowiązkach związanych z pracą czy nauką. Wydaje się, że zrelaksowanie się w takich okolicznościach jest niezwykle łatwe. Niestety, nie zawsze tak to wygląda. Jak zadbać o relaks w okresie świątecznym? 

Dlaczego warto zadbać o relaks podczas Świąt? 

Święta uchodzą za czas, w którym wszystko zwalnia i możemy na moment odciąć się od niepotrzebnych spraw. Korzystajmy z wolnych dni i spędzamy cenne chwile z rodziną. Warto jednak pamiętać o tym, że Święta to nie tylko celebrowanie – to też mnóstwo przygotowań i zadań, które należy wykonać.

Przyrządzenie dań, wysprzątanie domu, przyjęcie gości – nie ma wątpliwości, że Święta niosą ze sobą dużo dodatkowej pracy. Może być to niezwykle wyczerpujące, zwłaszcza jeśli to my w znacznym stopniu jesteśmy odpowiedzialni za przygotowanie wigilijnej kolacji. Zaaranżowanie tego wszystkiego wcale nie jest łatwe. Święta wiążą się również z presją zakupu trafionych prezentów – często się zdarza, że szukamy odpowiedniego upominku na długo przed Wigilią, jednak ostatecznie i tak kupujemy coś last-minute. Martwimy się, czy nasz podarunek się spodoba, odwiedzamy wiele sklepów, ale to wszystko bardziej nas przytłacza niż cieszy.

To właśnie z tego względu odpowiedni wypoczynek podczas Świąt jest niezwykle ważny. Zasługujemy na to, by się odprężyć i pozbyć się napięcia z ostatnich tygodni. Skoro mamy wszystko już przygotowane, możemy sobie na to pozwolić – zrelaksujmy się, a na pewno to poprawi nasze samopoczucie.

Spędzenie czasu z rodziną

W większości domów codzienność wygląda tak, że każdy członek rodzinny przychodzi i wychodzi o innej porze, ma swoje własne obowiązki i plany. Przez to spędzenie czasu razem może być wyjątkowo trudne. Poza krótkimi rozmowami oscylującymi wokół tego, co działo się w pracy czy w szkole, nie mamy chwili na to, by naprawdę cieszyć się swoim towarzystwem.

Święta stanowią idealną okazję do tego, aby to zmienić, ponieważ wszyscy domownicy są razem i mają wolne. Poświęcenie czasu na wspólne aktywności z rodziną może okazać się świetnym sposobem na to, aby się zrelaksować. Obecność bliskich osób doda nam otuchy i pomoże nam odłożyć na bok nurtujące nas sprawy. W rodzinnym gronie będziemy mogli też pożartować i pośmiać się, co poprawi nasz humor. Nie ma wątpliwości, że taki wieczór pozostanie w naszej pamięci na długo.

Jak zrelaksować się w okresie świątecznym?Zimowe spacery

Dla wielu osób to właśnie spacer jest najlepszym sposobem na to, by się zrelaksować. Świeże powietrze, obecność natury, piękne widoki – te wszystkie rzeczy pozwalają nam spojrzeć na sytuację z trochę innej perspektywy. Chcąc jak najlepiej się wyciszyć, możemy zostawić telefon w domu, aby nas nie rozpraszał. W okresie świątecznym również powinniśmy wybrać się na spacer. Zyskamy możliwość do tego, aby pozachwycać się zimową scenerią i trochę odetchnąć. Będzie to też okazja do spalenia trochę kalorii po zjedzeniu świątecznego obiadu. Zauważymy, że spacer pozwoli nam uspokoić nasz umysł i skutecznie się odprężyć. Nie zapominajmy jednak o odpowiednim ubraniu się – aby poprzez spacer nie zafundować sobie przeziębienia.

Ciekawa lektura 

Cudowny sposób na spędzenie trochę czasu sam na sam jest pogrążenie się w świecie ciekawej lektury. Być może na Święta dostaniemy taką książkę, która nas zaintryguje? Warto wykorzystać ten czas na nadrobienie zaległości czytelniczych. Interesująca powieść sprawi, że odetniemy się od całego świata. Bez wątpienia będzie to wspaniała rozrywka. Zwróćmy jednak uwagę na to, by wybrać taką książkę, która będzie przyjemna i dość lekka, tak abyśmy mogli łatwo się przy niej zrelaksować.

Gorąca kąpiel 

Gorąca kąpiel z dodatkiem aromatycznych olejków eterycznych czy płynów do kąpieli to wspaniały pomysł na relaks, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nasze ciało wymaga rozgrzania. Gorąca kąpiel sprawi, że pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w naszych mięśniach, dzięki czemu będziemy mogli odprężyć się w stu procentach. Możemy również sięgnąć po ulubione kosmetyki, które dadzą naszej skórze odżywienie i ochronę. Te elementy też wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie. Pamiętajmy, że czas dla siebie jest bardzo ważny – nawet w Święta nie powinniśmy z niego rezygnować.

Techniki relaksacyjne

Jeśli czujemy, że mimo naszych starań nasz stres się nie zmniejsza, możemy wykorzystać techniki relaksacyjne, które pomogą nam ukoić nerwy. Szczególnie pomocna może okazać się medytacja, która umożliwi nam zapanowanie nad oddechem i uspokojenie się od środka. Jest to sposób na to, by odkryć, co podpowiada nam nasz umysł – może znajdziemy rozwiązanie na dręczący nas problem?

W przypadku, w którym damy się ponieść emocjom i potrzebujemy uspokoić się jak najszybciej, przydatna będzie znajomość różnych metod relaksacyjnych. Może być to na przykład wizualizacja kolorów – wyobrażamy sobie sekwencję kolorów, które przechodzą od najintensywniejszego po najdelikatniejszy. To pomoże nam zapanować nad nerwami, co niekiedy przy świątecznym stole może się przydać.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że to nie prezenty czy przygotowania są najważniejsze podczas Świąt. W tym czasie chodzi o to, aby wyciszyć się, spędzić cenny czas z rodziną i na moment odetchnąć od szybkiego trybu życia. Pozwólmy sobie na to, sięgając po rzeczy, które pomogą nam się zrelaksować i wyciszyć. Wspólna gra w planszówki? Lektura interesującej nas książki? Czy może po prostu moment medytacji? Każde z tych elementów będzie dobre, jeśli wiemy, że dzięki temu uda nam się skutecznie odprężyć.

Przeczytaj także: