Życie dzieci się zazwyczaj na dwie części: obowiązki i przyjemności. Aby codzienność była zdrowa, należy znaleźć balans pomiędzy tym co musimy zrobić a tym, co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Do tej pierwszej kategorii można zaliczyć pracę, obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie, robienie prania czy prasowanie, a jeśli masz dzieci, to również opiekę nad nimi. Na drugą część składają się rzeczy przyjemniejsze, np. nasze hobby, takie jak: rysowanie, czytanie książek, malowanie, szydełkowanie, oglądanie seriali czy filmów. Oczywiście dla niektórych osób to właśnie gotowanie czy doprowadzenie mieszkania do porządku jest najlepszym sposobem na relaks i tego nie można kwestionować! Jak znaleźć równowagę pomiędzy obowiązkami a relaksem?

Do czego może doprowadzić brak równowagi w życiu?

Jak prawie wszystko, co złego dzieje się w naszym życiu, brak równowagi również może spowodować wiele różnych dolegliwości. Co możesz odczuwać?

przemęczenie – jeśli to Twoje obowiązki będą stanowiły znacznie większą część Twojego życia, to po jakimś dłuższym czasie będziesz czuć się bardzo zmęczonym. Takie odczucie może doprowadzić do kolejnych nieprzyjemności.

stres – najczęściej związany jest z pracą, którą wykonujesz. Jeśli bardzo Cię ona drażni i sprawia, że się denerwujesz, to pogłębiasz swój stres, a to może być dopiero początkiem Twoich problemów.

ból głowy– kiedy wcześniej bolała Cię głowa, to było to zazwyczaj krótkotrwałe i wystarczyło zażyć odpowiedni środek przeciwbólowy, aby głowa przestała Cię boleć. Jeśli równowaga pomiędzy Twoimi obowiązkami a przyjemnościami nadal będzie znikoma, to możesz zacząć cierpieć na chroniczny ból głowy, którego nie będziesz mógł zwalczyć żadną tabletką.

zła dieta– brak równowagi pomiędzy obowiązkami a przyjemnościami często oznacza brak czasu, a to często równa się ze złą dietą. Kiedy nie masz czasu na gotowanie, to zazwyczaj Twoje posiłki nie są zbyt zdrowe, nie zawierają dużej ilości witamin i potrzebnych każdemu człowiekowi składników mineralnych. Kiedy nie masz czasu przygotowywać pełnowartościowych dań, to często kończy się to podgrzaniem czegoś kupionego na szybko lub zjedzeniem fastfooda na mieście.

brak skupienia i koncentracji – kiedy Twoje życie będzie obracało się wokół pracy i innych obowiązków, to możesz się zbytnio przepracowywać, a to może doprowadzić do znacznego obniżenia skupienia i koncentracji, które są bardzo ważne w codziennych czynnościach. Znalezienie balansu pomiędzy tym, co obowiązkowe, a tym, co przyjemne sprawi, że będziesz wypoczęty i lepiej skupiony oraz skoncentrowany na innych czynnościach.

problemy ze zdrowiem psychicznym– niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że brak balansu pomiędzy obowiązkami a robieniem tego, co sprawia nam przyjemność, może doprowadzić człowieka na skraj załamania nerwowego oraz innych zaburzeń psychicznych, np. depresji lub zaburzeń osobowości. W takich przypadkach konieczna jest psychoterapia oraz farmakoterapia. Wychodzenie z takich zaburzeń jest bardzo ciężkim i długotrwałym procesem.

Jak widzisz brak balansu w życiu, może mieć wiele przykrych konsekwencji. Znajdź swoją równowagę!

Jak odzyskać balans w życiu?

Równowaga jest najważniejsza - obowiązki a relaks.Kiedy obowiązki sprawiają, że nie masz czasu na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność, to wiedz, że dzieje się coś niedobrego. Twoja praca stała się Twoim utrapieniem, który zabiera każdą wolną chwilę i właśnie przez to nie masz czasu na to, co lubisz? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to koniecznie musisz wprowadzić zmiany w swojej codzienności! Nie wiesz, od czego zacząć? Przeczytaj poniższy tekst, a wszystkiego się dowiesz!

Zdrowy sen

Powszechnie wiadomo, że sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka. To dzięki niemu czujemy się wypoczęci, organizm się regeneruje i przygotowuje na nowe wyzwania nowego dnia. Aby sen był zdrowy, musisz koniecznie spać co najmniej 7 godzin podczas doby i zapewnić sobie odpowiedni komfort. W tym celu powinieneś zwrócić uwagę na podłoże, na którym odpoczywasz. My szczególnie polecamy materace lateksowe, które są nieco twardsze od np. piankowych. Warstwa lateksu sprawia, że produkt jest antyalergiczny, więc świetnie nada się dla osób z różnymi alergiami, np. na kurz czy roztocza. Koniecznie zwróć uwagę również na poduszkę i kołdrę, ponieważ to właśnie dzięki nim zaznasz lepszego komfortu podczas snu.

Jakie są Twoje priorytety?

Jeśli chcesz zachować balans pomiędzy codziennymi obowiązkami, czyli między innymi pracą, a przyjemnościami, to koniecznie wyznacz swoje priorytety. Powszechnie mówi się, że obowiązki są dużo ważniejsze niż odpoczynek, co nie jest zdrowym i odpowiednim podejściem. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że jeśli nie będziesz w ogóle się relaksować i odpoczywać, to Twoje zaangażowanie w pracę czy inne czynności wykonywane w domu, może się drastycznie zmniejszyć. Dla ułatwienia możesz zrobić listę rzeczy, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy i robić jedną z nich przez godzinę każdego dnia. To powinno Ci bardzo pomóc na początku Twojej ścieżki szukania balansu.

Dobra organizacja to podstawa!

Masz problem z zarządzaniem swoim czasem i po prostu brakuje Ci go na przyjemności? Koniecznie wypróbuj różne sposoby planowania, które bardzo Ci ułatwią ten proces! Najłatwiejszym z nich jest prowadzenie kalendarza lub plannera, w którym będziesz wszystko zapisywać i planować dni. Jeśli trudno jest Ci wykonać jakieś czynności i bardzo odwlekasz tę chwilę, to polecamy szczegółowo zapisywać w kalendarzu, ile planujesz poświęcić czasu na daną czynność. Możesz również robić różne listy zadań, gdzie będziesz odhaczać lub skreślać, jeśli coś już uda Ci się zrobić. Te sposoby z całą pewnością ułatwią Ci planowanie swojego czasu!

Jak mogłeś przeczytać powyżej równowaga pomiędzy obowiązkami a tym, co sprawia Ci przyjemność, jest dość trudna do osiągnięcia, ale nie niemożliwa. Wystarczy wyznaczyć priorytety i się ich trzymać. Bardzo pomocne może być również planowanie swojego czasu! Pamiętaj, że rozrywka jest tak samo ważna, jak obowiązki!

Przeczytaj także: