W dzisiejszych czasach mamy coraz większa świadomość odnośnie do tego, jak ważny jest komfortowy i zdrowy sen. W końcu to dzięki niemu jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, a także wspiera on właściwy przebieg licznych procesów zachodzących w naszym organizmie. Aby móc zdrowo się wyspać, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jakość, długość i głębokość wypoczynku, a wszystkie te kwestie są zakłócane przez powszechnie pojawiające się alergie. Jak zatem stworzyć higieniczne środowisko do snu?
Czym jest alergia?
Chyba każdy z nas słyszał o alergii. W dzisiejszych czasach stała się ona chorobą cywilizacyjną, gdyż cierpi na nią coraz więcej osób. Jednak, czym tak naprawdę jest? O alergii mówi się, gdy nasz układ immunologiczny wykazuje nadmierną i nieprawidłową reakcję na występujące w środowisku obce dla organizmu substancje. Określa się je jako alergeny i w normalnych warunkach nie powinny wywoływać żadnej reakcji. Istnieje kilka rodzajów alergii, w tym alergia na substancje znajdujące się w powietrzu, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, zarodniki pleśni czy roztocza kurzu domowego. Do najczęstszych objawów alergii zalicza się:
- wodnisty katar,
- zatkany nos,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- zaczerwienione i łzawiące oczy.
Jak stworzyć antyalergiczne warunki w sypialni?
Alergie są niezwykle uciążliwe, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Z uwagi na to, warto już dziś stworzyć antyalergiczne warunki w sypialni! Oczywiście przy jej urządzaniu powinniśmy respektować zasady właściwej aranżacji sypialni, takie jak odpowiedni dobór kolorów, najlepiej stonowanych czy prawidłowy schemat ustawienia mebli. Jednak kwestie te mają znikomy wpływ na pojawiający się kurz, wywołując niepożądane objawy. Antyalergiczna sypialnia obejmuje m.in. takie kwestie, jak:
- zasłony, koce czy inne tekstylia z możliwością wyprania,
- dywan, który można z łatwością wyprać,
- rośliny oczyszczające powietrze.
W sypialni alergika tak naprawdę nie ma miejsca na półśrodki, gdyż każde zaniedbanie może zakłócić zdrowy i spokojny sen. Oznacza to, że powinniśmy regularnie odkurzać każdą powierzchnię, w tym podłogę, półki czy górne części szafek. Nie zapominajmy, aby również usunąć kurz z elementów dekoracyjnych obejmujących np. ramki obrazów. Duże znaczenie ma także dokładne mycie okien i ram, aby pozbyć się kurzu i pleśni.
Łóżko alergika – jak je skomponować?
Sypialnia nie jest w stanie pełnić swojej funkcji bez odpowiednio skomponowanego łóżka. To właśnie ono jest najważniejszym elementem w tym miejscu. Jednak, czy wiemy, co dokładnie wziąć pod uwagę, aby móc wypocząć nie tylko w komfortowy, ale i antyalergicznych warunkach?
Po pierwsze – materac
Głównym elementem wyposażenia każdego łóżka jest materac do spania (https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200). Odpowiada on za zapewnienie nam komfortowego i zdrowego snu dzięki swoim unikalnym właściwością oraz budowę. Jest to możliwe m.in. z uwagi na zagwarantowanie najlepszego wsparcie sylwetki i kręgosłupa użytkownika. Wszystkie modele charakteryzujące się wysoką jakością są wyjątkowo higieniczne i antyalergiczne. Jednak dla alergików zaleca się materace lateksowe, które mogą w całości lub w części składać się z pianki lateksowej. Należą do grona najzdrowszych produktów, gdyż:
- nie wykazują właściwości uczulający,
- uniemożliwiają rozwój bakterii, pleśni lub grzybów wewnątrz,
- nie wchłaniają kurzu.
Pianka lateksowa wyróżnia się innowacyjnymi właściwościami jak otwartokomórkowa struktura czy doskonała wentylacja. Jest również wyjątkowo sprężyste i elastyczne. Warto jednak zaznaczyć, że sprawdza się nie tylko u alergików, ale także innych osób, w tym u par czy dzieci.
Po drugie – kołdra i poduszka
Zaraz po materacu, warto zainwestować w wysokiej jakości kołdrę, która w dużej mierze odpowiada za zagwarantowanie nam odpowiedniego komfortu termicznego. Sprowadza się to do zapobiegania przegrzewaniu się lub wychłodzeniu organizmu w zależności od panującej aktualnie temperatury na dworze. Innym, ale równie ważnym elementem jest poduszka, która odpowiada za najlepsze wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. Dla alergików zaleca się zarówno poduszki, jak i kołdry wypełnione syntetycznymi materiałami, takimi jak włókna czy granulat silikonowy. Nie stanowią pożywki dla roztoczy, nie gromadzą kurzu oraz uniemożliwiają rozwój roztoczy czy bakterii. Warto również zaznaczyć, że nie gromadzi alergenów, przez co jest w stanie zapewnić komfortowy i zdrowy wypoczynek. Do innych właściwości syntetycznego wypełnienia zalicza się:
- odporność na wilgoć,
- szybkie wysychanie,
- zadowalający poziom izolacji cieplnej,
- łatwa pielęgnacja.
Po trzecie – prześcieradło i pościel
Nie można również zapomnieć o innych akcesoriach sypialnianych, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą przez całą noc. Do nich zalicza się wysokiej jakości prześcieradło oraz pościel, które mogą różnić się między sobą rozmiarem, fasonem czy wykorzystanym w produkcji materiałem. Dla alergików zaleca się przede wszystkim modele stworzone z:
- lnu, który jest antybakteryjny, antygrzybiczy oraz wykazuje się właściwościami antystatycznymi, przez co kurz na inne posiada,
- bambusa, który odznacza się dużą higroskopijnością, wytrzymałością oraz antyalergicznością,
- bawełny, która jest lekka, przewiewna i nie uczula.
Zarówno prześcieradło, jak i pościel są najbardziej narażone na wilgoć, którą pochłaniają ze skóry użytkownika. Również o wiele szybciej mogą gromadzić kurz z powietrza. Z uwagi na to, warto postawić nie tylko na antyalergiczne modele, ale także często je prać. Zaleca się, aby robić to nie rzadziej, niż co dwa tygodnie, jednak według wielu mikrobiologów – nawet raz w tygodniu.
Średnio każdy z nas spędza aż ⅓ swojego życia na sen, dlatego już dziś warto zadbać o najlepsze warunki do wypoczywania! Jest to możliwe, chociażby poprzez stworzenie dla siebie antyalergicznych warunków w sypialni. Nie zapominajmy również o łóżku, które składa się z odpowiednio dopasowanych do naszych potrzeb i preferencji produktów, takich jak materac, kołdra czy prześcieradło.