Koty są pełnoprawnymi członkami wielu rodzin. Jednak ich właściciele muszą liczyć się z jednym, dość kłopotliwym problemem – a jest nim linienie. Na pozór błaha rzecz, może okazać się prawdziwym utrapieniem. Brak odpowiedniej higieny kota w połączeniu z nieefektywnymi metodami sprzątania, wiąże się z obecnością sierści dosłownie wszędzie! Jak radzić sobie z tym problemem i utrzymać dom w czystości?

Nadmiar sierści, jako problem w domu właścicieli czworonoga

Czym tak właściwie jest linienie? Polega ono na usuwaniu martwej sierści zwierzaka, przy jednoczesnym wyrastaniu nowych włosów. Wiąże się ściśle ze zmianami pór roku, jednak zaniedbanie kociej higieny może wiązać się z wypadaniem włosów przez 365 dni w roku! Procesu linienia niestety nie da się zakłócić. Specyficzna sytuacja dotyczy właścicieli kotów niewychodzących. U ich pupili sierść wypada równomiernie przez cały rok – zmiana grubości włosów zimą i latem jest praktycznie niezauważalna. Na szczęście istnieje wiele metod, które pozwalają na utrzymanie domu w czystości i uniknięcie gromadzenia się włosów w każdym zakamarku.

Regularna pielęgnacja – podstawa zdrowej sierści!

Pielęgnacja kota - jak uniknąć nadmiaru sierści w mieszkaniu?Czesanie kota to podstawa ograniczenia ilości wypadających włosów. Należy robić to regularnie, z wykorzystaniem sposobu dopasowanego do specyfiki okrywy włosowej danej rasy. Nieco inaczej powinna wyglądać rutyna pielęgnacyjna w życiu właścicieli krótkowłosych i długowłosych kotów. Jednak bez względu na sierść pupila, czesanie ma spełniać dwie podstawowe funkcje:

  • wyczesywanie podszerstka i martwych włosów;
  • usuwanie kołtunów u ras długowłosych.

Nieprawidłowa lub nieregularna pielęgnacja może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Jednym ze skutków są częste choroby dermatologiczne. Skóra znajdująca się pod niewypielęgnowanym futerkiem jest narażona na stany zapalne oraz uciążliwe ataki pasożytów. Podczas czesania można też na bieżąco kontrolować stan zdrowia pupila i szybko wykrywać ewentualne dolegliwości bólowe. Koty długowłose, które są zbyt rzadko czesane, zdecydowanie częściej mają łupież i wysypki. Dodatkowo nieczesany kot sam dba o swoją higienę. Wylizywanie sierści, na której jest zbyt wiele martwych włosów, sprawia, że kot połyka kule włosowe – bardzo szkodliwe dla jego zdrowia.

Naukę czesania kota warto zacząć już od pierwszych miesięcy jego życia. Odpowiedni proces przyzwyczajania może doprowadzić do tego, że kot pokocha pielęgnację! A nie ma nic gorszego od zwierzaka wyrywającego się na widok szczotki. Na początku dobrze się sprawdzają specjalne gumowe rękawice – z biegiem czasu jednak warto wprowadzić szczotkę lub grzebień. Nie zaleca się jednak stosowania furminatora. W celu usuwania nadmiaru podszerstka wystarczy dobra szczotka pudlówka. Usuwanie podszerstka jest ważne w szczególności gdy kot śpi w łóżku z właścicielami. Jeśli ta część okrywy włosowej będzie nadmiernie wypadała, nawet na najlepszym materacu wyposażonym w zamek rozdzielczy – np. takim ze sklepu internetowego https://abcsnu.pl/35-materace-80×200 – bardzo ciężko będzie utrzymać optymalny poziom higieny.

Czy kocia dieta wpływa na linienie?

Nadmierne linienie może być wywołane przez nieprawidłową dietę!

  • Niedobór składników odżywczych – aby zapewnić kotu optymalną ilość witamin i minerałów należy wybrać karmę pełnoporcjową, z jak największą zawartością mięsa. Najlepsze są produkty w puszkach, gdyż kot większość wody pobiera właśnie z pożywienia.
  • Zaburzenia hormonalne i metaboliczne – nieprawidłowe żywienie może wywołać problemy w zakresie funkcjonowania gospodarki hormonalnej i metabolizmu. Te z kolei często objawiają się słabym stanem sierści.
  • Alergia pokarmowa – koty często cierpią na alergie na zboża i inne wypełniacze stosowane przez producentów karm. Rozwiązaniem tego problemu będzie przeprowadzenie diety eliminacyjnej, a następnie kupowanie karmy wysokiej jakości.

Jak usunąć sierść z dywanu i mebli?

Istnieją różne sposoby na skuteczne usuwanie sierści z mebli i dywanów. Szczególną wagę należy przywiązać do sprzątania sypialni. Wyposażenie znajdujące się w łóżku powinno być regularnie prane. Poduszki i materace – bez względu na ich rodzaj (o typach materacy więcej przeczytasz tu: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Rodzaje-materacy) – powinny posiadać pokrowiec z zamkiem rozdzielczym. Jest to bardzo ważne, gdyż zaniedbanie higieny sypialnianej może prowadzić do powstania poważnych problemów ze snem! W celu wygodnego odkurzania warto zaopatrzyć się w specjalną końcówkę do odkurzacza, która pomoże efektywnie zbierać zgubioną przez kota sierść. Można nią też czyścić fotele i kanapy – oczywiście jeśli nadaje się do tego ich tapicerka. Alternatywą dla takiego odkurzacza będzie gumowa miotła. Na innych meblach trzeba po prostu regularnie wycierać kurze lub korzystać ze specjalnych miotełek do zbierania kurzu i sierści.

Zdrowa sierść – jakie ma znaczenie?

Zdrowa sierść pozwala kotu zachować nie tylko ładny wygląd, ale również utrzymać ciepło. Dodatkowo pełni naturalną barierę ochronną, która chroni zwierzaka przed drobnoustrojami. Włosy powinny zabezpieczać kocią skórę przed wilgocią, zimnem oraz przykrymi oparzeniami słonecznymi. Po stanie sierści można z łatwością ocenić ogólny stan zdrowia kota. Powinna być ona gruba i błyszcząca. Jeśli pupil łysieje lub jest wyraźnie matowy, warto udać się do weterynarza i poprosić o wykonanie podstawowych badań. Koty doskonale wiedzą o tym jak ważne są dla nich zdrowe włosy i na co dzień same dbają o ich kondycję. Wylizują swoją sierść, co nie tylko zapewnia jej atrakcyjny wygląd, ale również pobudza krew i metabolizm. Dodatkowo ślina kota działa antyseptycznie. Jeśli kot ma zdrową szatę włosową, wpływa to korzystnie na komfort życia wszystkich domowników! Może wtedy spać komfortowo w łóżku, bez względu na jego rodzaj – na przykład takim jak jedno z dostępnych na stronie https://abcsnu.pl/ – a właściciele z łatwością wypiorą pościele, prześcieradła i pokrowce.

Pielęgnacja i żywienie to podstawowe czynniki, które są w stanie znacznie ograniczyć stopień linienia kota. Warto jednak zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie, takie jak specjalna końcówka do odkurzacza czy gumowa miotła, które pozwoli szybko i efektywnie zadbać o higienę w domu.