W dzisiejszych czasach większość osób prowadzi intensywny tryb życia, który sprzyja nadmiarowi obowiązków i nieustannemu napływaniu nowych informacji. Social media nie ułatwiają sytuacji — jesteśmy bombardowani tysiącami tekstów, zdjęć i filmów dziennie, a odcięcie się od bodźców jest bardzo trudne. Czym jest przestymulowanie i z jakimi skutkami się wiąże? Jak uniknąć negatywnego wpływu przebodźcowania na samopoczucie i jakość życia?

Czym jest przebodźcowanie?

O przebodźcowaniu można mówić w sytuacji, w której do mózgu dociera zbyt duża ilość wrażeń zmysłowych. Wywołuje to najróżniejsze reakcje organizmu. Nadmiar informacji z zewnątrz sprawia, że umysł nie potrafi ich sklasyfikować, a główne objawy zewnętrzne o charakterze emocjonalnym to irytacja i złość. Jeśli stan ten utrzymuje się zbyt długo, mogą pojawić się kłopoty z koncentracją, trudności z zasypianiem, a nadmierny stres utrudni funkcjonowanie w ciągu dnia na różnych obszarach życia. Osoby narażone na przebodźcowanie nie potrafią skupić się na wykonywaniu jednej czynności, nie umieją odpoczywać, a kiedy bodźców całkowicie zabraknie — często odczuwają lęk i niepokój. Jakie czynniki w największym stopniu wpływają na powstanie przestymulowania?

  • Nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych emitujących światło niebieskie;
  • Przebywanie w hałaśliwych miejscach, w których panuje intensywne, białe światło;
  • Zbyt częste korzystanie z social mediów, w których znajduje się nieustanny natłok informacji.

Skala zniszczeń — negatywne skutki przestymulowania

Przebodźcowanie, a codzienne funkcjonowanie — jak uniknąć przestymulowania?Objawy przebodźcowanie mogą się znacznie od siebie różnić. Każda osoba przeżywa ten stan na swój własny sposób. Istnieją jednak najczęstsze objawy kojarzone ze stanem przestymulowania. Jednym z nich są problemy z zasypianiem. Można podejrzewać przebodźcowanie m.in. jeśli w sypialni panują komfortowe warunki, znajduje się w niej wygodny materac — taki jak jeden z tych dostępnych w asortymencie sklepu https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 – i panuje odpowiednia temperatura, a jakość snu jest bardzo słaba. Charakterystyczne jest też uczucie zniecierpliwienia, złości oraz nadmierna drażliwość. Osoby skłonne do przestymulowania często są bardzo wrażliwe na materiały i teksturę jedzenia. Mnogość bodźców i informacji może prowadzić do problemów z koncentracją, a silny stres i niepokój wywołują uczucie zdezorientowania i bycia w nieustannym zagrożeniu.

Hałas, oświetlenie, temperatura — główne przyczyny przebodźcowania

Pierwszą z głównych przyczyn przebodźcowania jest hałas. Wbrew pozorom nie są to głośne dźwięki, ale takie, które okazują się drażniące. Jest on bardzo niebezpieczny ze względu na to, że ciało nie może się do niego przyzwyczaić. W pewnym sensie ludzki umysł potrafi ignorować irytujące dźwięki, jednak wymaga to dużego wysiłku i nadwyrężenia sił. Przyczyną przebodźcowania jest także oświetlenie. Negatywny może być zarówno nadmiar światła, jak i jego niedobór. Również zbyt duży kontrast i światło stroboskopowe i to czynniki, które zwiększają ryzyko przestymulowania. Ostatnim czynnikiem, należącym do tych podstawowych, jest uciążliwa temperatura. Możliwości przystosowawcze organizmu są ograniczone, a stres termiczny aktywujący się zarówno w ciepłych, jak i zimnych pomieszczeniach, znacznie obniża poziom samopoczucia.

Na szczęście istnieje możliwość wyeliminowania większości zewnętrznych czynników prowokujących przestymulowanie. Może wystarczy zmiana żarówki lub przesunięcie biurka bliżej okna? Nie warto tkwić w niesprzyjających warunkach. Istnieje wiele dróg do poprawienia swojego dobrostanu, z których warto korzystać.

Samopoczucie fizyczne — nie zaciskaj zębów!

Przebodźcowanie wpływa nie tylko na samopoczucie psychiczne, ale również fizyczne. Klasycznym symptomem zwiastującym ten stan jest zaciskanie zębów. Dla wielu osób stanowi sygnał alarmowy, który powinien sugerować zrobienie przerwy i zrelaksowanie się. Przestymulowanie wiąże się czasem z nieustannym zmęczeniem, płytkim snem i problemem ze wstawaniem — jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dobrze zacząć dzień, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/23_5-nawykow-ktore-pozwola-ci-dobrze-zaczac-dzien. Szeroka grupa osób skarży się na schorzenia w obrębie układu trawiennego i nieustanny zjazd energetyczny uniemożliwiający realizowanie swoich pasji w czasie wolnym. Bardzo często niemożliwe jest wyeliminowanie niepożądanych reakcji lekami. Wynika to z ich psychicznego podłoża. Najlepsze metody radzenia sobie z problemami polegają na praktykowaniu jogi, medytacji, ćwiczeń oddechowych, relaksacyjnych lub na nauce samoregulacji emocji. Jeśli problemy związane z przebodźcowaniem są bardzo dotkliwe i poradzenie sobie z nimi na własną rękę wydaje się niemożliwe, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty (najlepiej pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym).

Jak ograniczyć nadmiar bodźców i zminimalizować jego skutki?

Istnieją różne sposoby, dzięki którym możliwe jest ograniczenie nadmiaru bodźców i poprawienie swojego samopoczucia. Należy do nich m.in.:

  • unikanie wielozadaniowości — podczas pracy warto wykonywać jedno zadanie naraz. W przeciwnym razie zdecydowanie łatwiejsze będzie wpadnięcie w stan zestresowania i przestymulowania;
  • korzystanie z technik rozładowywania napięcia — w momentach kiedy pojawiają się pierwsze symptomy przebodźcowania warto wykonać ćwiczenia relaksacyjne lub oddechowego;
  • ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych — wyznaczenie konkretnej ilości czasu spędzonej w social mediach z pewnością pomoże ograniczyć ilość informacji dopływających do mózgu;
  • spędzanie czasu w naturze — spacery w otoczeniu leśnym to doskonały sposób na odłączenie się od miejskiego zgiełku.

Przebodźcowanie to nieprzyjemny i uciążliwy stan. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów ograniczających dopływ informacji do mózgu. Możliwe jest też szybkie regulowanie napięcia i radzenie sobie z negatywnymi emocjami, m.in. dzięki technikom relaksacyjnym i wyobrażeniowym.