Spadanie z dużej wysokości to jedno z najczęstszych i najbardziej nieprzyjemnych doświadczeń we śnie. Zawsze wiąże się z uczuciem strachu, lęku oraz przyspieszonym biciem serca. Bardzo charakterystycznym elementem dla tego rodzaju snów jest także przebudzenie się tuż przed upadkiem. Mimo że szybko zdajemy sobie sprawę, że ta przerażająca wizja była jedynie koszmarem, trudno nam dojść do siebie i potrzebujemy dłuższej chwili, aby ponownie zapaść w sen. Co jednak oznaczają obrazy senne, w których spadamy? Jakie przesłanie ze sobą niosą i w jaki sposób dotyczą życia rzeczywistego?

Sen o spadaniu: czy zawsze oznacza to samo?

Sny, w których spadamy z wysokości, w wielu przypadkach dotyczą poczucia utraty kontroli lub zagrożenia. Nie jest to natomiast reguła, ponieważ interpretacja wizji zależy od wielu innych czynników, a przynajmniej tego, jakie emocje nam w czasie snu towarzyszą. Spadanie z wysokości nie zawsze symbolizuje to samo. Inną wiadomość może nieść wizja, w której zostajemy zepchnięci z klifu, a inną ta, w której się potykamy i spadamy jedynie z krawężnika ulicy. Często też okazuje się, że wszystkie te sny mają jeden wspólny mianownik – pojawiają się w kulminacyjnym momencie zasypiania. To chwila, w której znajdujemy się na granicy jawy i snu. Intensywne emocje w trakcie marzenia sennego mogą więc sprawić, że szybko się wybudzamy.

Skąd się bierze uczucie szarpnięcia w czasie snu?

Sennik: dlaczego we śnie spadamy z dużej wysokości?Uczucie nagłego szarpnięcia, które wielu z nas doświadcza podczas zasypiania, to zjawisko znane jako zryw miokloniczny. Oczywiście takiego przypadku nie należy interpretować w żaden sposób, ponieważ jest to jedynie sytuacja uwarunkowana biologicznie. Skąd może się jednak brać? Zryw miokloniczny występuje w pierwszej fazie snu NREM – jest to moment, w którym ciało przechodzi w stan głębokiego relaksu. W tym samym czasie zmienia się także aktywność naszego mózgu. Układ nerwowy zaczyna przesyłać nieskoordynowane impulsy do mięśni, co skutkuje krótkotrwałym skurczem. Mówi się, że jest to zjawisko „rozłączania” ciała od naszej świadomości. Mózg, przechodząc w tryb snu, może błędnie interpretować zmniejszenie aktywności mięśni jako zagrożenie, na przykład wrażenie spadania, co prowadzi do gwałtownej reakcji i marzeń sennych o właśnie takim obrazie.

Spadanie z dużej wysokości

Biologia organizmu nie ma jednak większego wpływu na to, co widzimy w naszych snach. Największą rolę odgrywa tutaj nasza podświadomość. Każdy z nas może doświadczać nieco innych wizji o spadaniu, a wszystkie z nich niosą ze sobą inne znaczenie. Przykładowo spadanie z dużej wysokości jest najczęściej symbolem strachu przed stratą. Prawdopodobnie śniący obawia się, że bliska mu osoba odejdzie lub przetraci on swój majątek. Tego rodzaju sny są odzwierciedleniem lęków związanych z doświadczaniem zawodów, zarówno w sferze relacji międzyludzkich, jak i materialnej. Mogą też wiązać się z poczuciem braku równowagi. Wizje o spadaniu nierzadko towarzyszą w ważnych momentach życia, niezwykle stresujących i wymagających determinacji. Wskazują na sytuacje, które wymykają się nam spod kontroli oraz władzy. Warto więc przyjrzeć się swojemu aktualnemu położeniu – czy istnieją takie kwestie, na które nie mamy już wpływu? Czy możemy coś z tym zrobić?

Spadanie w przepaść

Spadanie w przepaść wydaje się być jeszcze bardziej przerażającym motywem. Kiedy nie potrafimy dostrzec gruntu, a spadamy w nieprzeniknionej otchłani, możemy w życiu rzeczywistym przechodzić przez naprawdę ciężki okres, pełen wyrzeczeń i wysiłku. Senniki tego rodzaju sny określają jako kryzys wartości, depresję lub brak perspektyw. Osoba śniąca prawdopodobnie nie jest w stanie znaleźć sensu swojego istnienia. Przepaść symbolizuje zwykle nieznane, lęk przed porażką oraz obawy przed utratą stabilności. Z drugiej strony jednak tego typu wizje są zapowiedzią pozytywnych zmian. Spadanie z dużej wysokości wskazuje na konieczność podjęcia ryzyka, lecz będzie ono opłacalne i wkrótce zaowocuje osobistym szczęściem.

Wolne spadanie

Jak z kolei należy interpretować sen, w którym spadamy z niewielką prędkością, niekiedy wręcz niezgodną z zasadą grawitacji? Wolne spadanie przede wszystkim może oznaczać trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Taka wizja bywa odzwierciedleniem poczucia izolacji. Nawet gdybyśmy bardzo chcieli nawiązać nową przyjaźń, nie jesteśmy w stanie poczuć nic głębszego z żadną nowo spotkaną osobą. W każdej znajomości dokucza nam niepewność – być może obawiamy się zranienia lub posiadamy nieprzepracowane emocje po dawnych relacjach. Brakuje nam stabilności, czynnika, który podpowiedziałby nam, że dana osoba jest warta naszej uwagi. Wolne spadanie to również proces wewnętrznego uwolnienia. Może symbolizować odrzucenie ograniczeń, które śniący sam na siebie nałożył, oraz początek nowego etapu w życiu, gdzie dominują spokój i harmonia. Wszystko jednak zależy od tego, jakich wyborów dokonamy w życiu rzeczywistym. Próba odnalezienia równowagi w chaosie codziennych wyzwań może wiązać się z niemałym wysiłkiem.

Spadanie ze schodów

Spadanie ze schodów w marzeniu sennym to zazwyczaj ostrzeżenie przed ryzykiem. Taka wizja może sugerować, że wkrótce staniemy przed problematyczną sytuacją, która wymyka się spod naszej kontroli. Każda podjęta decyzja będzie z kolei prowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji. Nie powinniśmy więc przeceniać swoich możliwości. W najbliższej przyszłości warto podążać za głosem rozumu, aby uniknąć katastrofalnych skutków pochopnych wyborów. Oprócz tego spadanie ze schodów może wskazywać na brak równowagi emocjonalnej. Wysokie i strome schody są często metaforą zbyt ambitnych celów oraz obaw, że śniący nie sprosta swoim oczekiwaniom. Tego rodzaju wizje stanowią więc przestrogę. Mogą określać potrzebę zmiany podejścia lub konieczność zatrzymania się i trzeźwego ocenienia swojej sytuacji.

Z psychologicznego punktu widzenia sny o spadaniu z wysokości są wyrazem obaw, lęków oraz poczucia braku kontroli. Warto jednak spojrzeć na swoje aktualne położenie w życiu rzeczywistym – dzięki temu istnieje szansa, że trafniej ocenimy znaczenie swojej wizji. Przede wszystkim należy spojrzeć na problemy, z którymi obecnie się mierzymy. Sen może być zapowiedzią tego, co nas czeka, lub ostrzeżeniem przed podjęciem niewłaściwych decyzji. Jeżeli z kolei wizje o spadaniu powtarzają się regularnie, ewidentnie istnieje kwestia, która wymaga większego nakładu pracy. Być może warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, kiedy czujemy, że nie radzimy sobie ze swoimi problemami?

Przeczytaj także: Muzyka relaksacyjna lekiem na bezsenność