Skrzyp polny to roślina o naprawdę ciekawych właściwościach. Występuje głównie w Europie, gdzie rośnie na dzikich łąkach, polach, w ogrodach czy na przydrożach. Można ją określić jako niedoceniony skarb natury, ponieważ często jest uznawana za uporczywy chwast, trudny do zniwelowania. W rzeczywistości skrzyp polny może pochwalić się wieloma właściwościami prozdrowotnymi. Jest wykorzystywany nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetyce. Poza tym odgrywa kluczową rolę jako składnik codziennej diety. Ta niepozorna roślina jest w stanie dostarczyć nam znacznie więcej, niż byśmy przypuszczali.
Najważniejsze właściwości skrzypu polnego
Jednym z najważniejszych składników aktywnych zawartych w skrzypie polnym jest krzemionka, zwana potocznie “pierwiastkiem życia”. To niezwykle ważny element dla ludzkiego organizm, gdyż odpowiada za stan skóry, włosów czy paznokci. Dzięki krzemionce cieszymy się promiennym wyglądem, elastyczną i jędrną skórą oraz mocnymi włosami. To jednak nie wszystko. W skrzypie polnym możemy także znaleźć minerały, takie jak wapń, potas czy cynk. Wiele z nich jest niezbędnych do utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej. Wspierają zdrowie kości, zębów oraz wspomagają zdrowie układu nerwowego czy odpornościowego. Oprócz tego skrzyp polny wykazuje się działaniem moczopędnym. Usuwa nadmiar płynów z organizmu, a tym samym toksyny – oczyszcza nerki oraz wspiera leczenie infekcji dróg moczowych. Roślina ta jest również ceniona ze względu na działanie antyoksydacyjne. Oznacza to, że pomaga w walce z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do starzenia komórek i mogą prowadzić do różnych chorób. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran, wspiera krążenie krwi oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Na koniec nie można zapomnieć o wpływie skrzypu polnego na metabolizm. Jego właściwości mogą przekładać się na efektywniejszą walkę ze zbędnymi kilogramami.
Skrzyp polny w kosmetyce
Skrzyp polny w pierwszej kolejności kojarzy się z pielęgnacją skóry oraz włosów. Jest powszechnie wykorzystywany w kosmetyce, jako środek do stosowania zewnętrznego. To częsty składnik kremów, szamponów, odżywek czy masek do włosów. Nie tylko wyróżnia się działaniem wzmacniającym, ale także potrafi regenerować, ściągać i tonizować. Napar ze skrzypu polnego można śmiało stosować jako tonik do twarzy, co powinno przynieść efekty w postaci zmniejszonego trądziku czy bardziej elastycznej skóry. Jego innym zastosowaniem jest płukanka do włosów – może nadać im blask oraz konkretnie je wzmocnić od nasady aż po same końcówki. Nie wiele osób również wie, że skrzyp polny to skuteczny środek w walce z cellulitem. Z uwagi na to, iż wspomaga mikrokrążenie i poprawia napięcie skóry, może poprawić jej jędrność oraz ogólny wygląd. To, jak wykorzystamy tę roślinę, zależy ostatecznie od naszych preferencji. Skuteczne będą zarówno tradycyjne napary, jak i preparaty kosmetyczne, które w składzie zawierają skrzyp polny.
Skrzyp polny w ziołolecznictwie
Skrzyp polny jest polecanym rozwiązaniem w przypadku wielu dolegliwości, np. infekcje dróg moczowych, stany zapalne stawów, problemy skórne czy nawet krwotoki wewnętrzne. Roślina przynosi ulgę w wielu objawach i doskonale regeneruje uszkodzone tkanki. To popularne metoda naszych babć, które parzyły skrzyp polny i najczęściej spożywały w formie herbaty. Poza tym jednak może być on wykorzystywany jako okład na bolące miejsca. Gorące i miękkie ziele pozostawia się najlepiej na całą noc, aby mogło faktycznie ujarzmić ból. skutecznym rozwiązaniem jest także kąpiel ze skrzypu polnego. W tym celu 100 g ziela zalewa się na noc zimną wodą, a następnie ogrzewa i dodaje do kąpieli. Nie powinna ona natomiast trwać dłużej niż 20 minut. Nie zaleca się też wycierać skóry po kąpieli. Po płukance ze skrzypu warto zawinąć się np. w szlafrok i poleżeć przez godzinę w łóżku. Kluczem do poprawy stanu zdrowia jest to, aby pozwolić roślinie dobrze wchłonąć się w naszą skórę, niezależnie od tego, czy bierzemy kąpiel, czy przygotowujemy okład na twarz.
Skrzyp polny jako składnik diety
Jeśli nie lubimy eksperymentować i wolimy klasyczne rozwiązania, możemy po prostu uwzględnić skrzyp polny w naszej codziennej diecie. Herbata ze skrzypu do śniadania czy kolacji będzie najlepszym wyjściem na poprawę swojego samopoczucia oraz kondycji skóry i włosów. Można jednak pójść o krok dalej. Przykładowo Japończycy wykorzystują pędy skrzypu polnego w swoim potrawach, takich jak rybne rosoły czy warzywa z octem. Roślina dodaje im unikalnego smaku oraz wielu cennych wartości odżywczych. Skrzyp polny śmiało może być wykorzystywany w zupach. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie gotować go zbyt długo, ponieważ może stracić swoje właściwości. Niektórzy też decydują się na przyjmowanie skrzypu polnego w postaci suplementów.
Dbając o swoje zdrowie, nie bagatelizujmy kwestii treściwego snu. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera dobór odpowiedniego materaca i łóżka. Na stronie abcsnu.pl/24-lozka oraz w sklepach w Suwałki znajdziemy wiele produktów do snu wysokiej jakości.
Przeciwwskazania i środki ostrożności
Choć stosowanie skrzypu polnego niesie ze sobą wiele dobrego dla ludzkiego organizmu, nie jest niestety pozbawione potencjalnych skutków ubocznych. Wykorzystywanie tej rośliny nie stanowi rozsądnego rozwiązania m.in. w przypadku kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Nie istnieją w tym zakresie żadne badania potwierdzające bezpieczeństwo stosowania skrzypu polnego. Przeciwskazania mogą również obejmować przyjmowanie niektórych leków. Warto mieć świadomość, że dłuższe wykorzystywanie skrzypu polnego nierzadko wiąże się z rozkładem witaminy B1. Jeśli już wcześniej posiadaliśmy jej niedobory, ziołowe napary mogą jedynie wzmocnić objawy i nie przyniosą pozytywnych zmian. Przedawkowanie skrzypu polnego jak najbardziej jest możliwe, dlatego zaleca się przeprowadzanie przerw np. w jego suplementacji. Nie jest ona też wskazana przy chorobach nerek, a w niektórych przypadkach możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznych.
Skrzyp polny to niezwykle wartościowa roślina o wszechstronnym zastosowaniu. Może wspomagać zdrowie włosów, paznokci, kości oraz układu moczowego. Jednak jak w przypadku każdej substancji aktywnej należy stosować go z umiarem i rozwagą. Chcąc poprawić swoje samopoczucie fizyczne i lepiej zadbać o wygląd zewnętrzny, nie powinniśmy przesadzać z wykorzystywaniem żadnego składnika, nawet tego naturalnego. Skrzyp polny to bez dwóch zdań ciekawa roślina, ale korzyści przynosi jedynie wtedy, gdy wiemy, jak ją pożytkować.
Przeczytaj także: Co oznacza sen o butach?