Aktywni właściciele psów często marzą o wspólnym trekkingu ze swoim czworonogiem. Taka wyprawa może być doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu i wzmocnienie wzajemnej więzi. Należy jednak mieć świadomość tego, że wyjazd w góry z psem wymaga pewnych przygotowań. Od czego zacząć planowanie wędrówki na szlaku z pupilem?
Sprawdź, gdzie Twój pies jest mile widziany
Ty i Twój zwierzak macie sprawdzone wszystkie psiolubne miejscówki w Twojej okolicy? Wspólne śniadania w restauracji są na porządku dziennym w mieście, takim jak Suwałki? Niestety może okazać się, że w wybranej wakacyjnej lokalizacji wstęp z czworonogiem do punktów gastronomicznych, miejsc noclegowych i parków narodowych jest mocno ograniczony. W pierwszej kolejności zorientuj się, jak wygląda kwestia wejścia z psem na szlak. O ile w Tatrach jest to niemożliwe i do Zakopanego właściciele zwierzaków nie mają po co jechać, o tyle w Karkonoszach można zdobyć z pupilem wiele szczytów.
Kiedy już wiesz, że będziecie mogli wspólnie korzystać z wybranych szlaków, zarezerwuj miejsce noclegowe. Najważniejsze jest to, aby były tam akceptowane zwierzęta. Upewnij się też co do tego, czy warunki snu są komfortowe. Ilość obiektów zezwalających na pobyt psów jest w pewnym stopniu ograniczona. Nie stawiaj więc na pierwszym miejscu designu i ekskluzywności. Tak naprawdę nie ma większego znaczenia to, czym są łóżka mieszane, jakie wyjątkowe udogodnienia znajdują się w pokoju, a obecność SPA raczej Ci się przyda. Zdecydowanie ważniejsza jest spokojna okolica i wygodne warunki do spania dla Ciebie i Twojego psa.
Trening kondycyjny
Długie górskie wędrówki weryfikują kondycję fizyczną. Dlatego bardzo ważne jest to, aby zadbać o formę psa przed wyjazdem. Minimalny czas, w którym trening powinien być rozpoczęty, to 4 tygodnie przed planowaną wyprawą. Ważne jest to, aby zwierzak miał zbudowaną kondycję, wytrzymałość i dobrą wydolność krążeniowo-oddechową.
Jak zabrać się za trening? Zmień trasy codziennych spacerów. Wybierz miejsca, w których znajdują się wzniesienia i schody. Odwiedzajcie lokalizacje, w których są różne rodzaje podłoża. Psu przyda się też ruch luzem – jednak w tej kwestii na pierwszy miejscu umieść bezpieczeństwo. Jeśli przywołanie nie jest Waszą najmocniejszą stroną, zainwestuj w długą linkę treningową.
Warto skontrolować też zdrowie pupila przed wyjściem na szlak. Jeśli planujesz ekstremalne i bardzo obciążające wyprawy, wykonaj psu zdjęcia RTG i skontroluj kondycję jego układu ruchu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z weterynarzem i zoofizjoterapeutą.
Komendy i nauka posłuszeństwa
Komunikacja z psem na szlaku to podstawa. W górach nie jesteście sami – musicie dobrze radzić sobie podczas mijania innych turystów. Jakie polecenia są najważniejsze podczas górskiej wycieczki?
- Przywołanie – Twój pies na zawołanie musi do Ciebie przyjść. Pamiętaj, że w górach nie możesz puścić czworonoga luzem. Smycz jest obowiązkowa. Jednak gdy zdecydujesz się na długą linkę, w awaryjnych sytuacjach pies błyskawicznie powinien do Ciebie przybiec.
- Czekaj – może przydać się wówczas, gdy spotkacie na trasie mieszkańców lasu. Żmija, dzik, wilk – wszystkie te zwierzęta naturalnie występują w górach. Jeśli pies będzie umiał powstrzymać się od pogoni, może to uratować Wasze życie i zdrowie.
- Zostaw – nieodpowiedzialni turyści zostawiają na szlakach różne śmieci. Zjedzenie niektórych z nich może być niebezpieczne dla psa. Dlatego powinien mieć dobrze opanowaną komendę rezygnacji ze znalezionego przedmiotu.
- Nicnierobienie – naucz psa, jak ma odpoczywać na zawołanie. Szybka drzemka w trasie z pewnością polepszy samopoczucie zwierzaka.
Jak zadbać o psa na szlaku?
Nakarm psa 2 godziny przed wyruszeniem na szlak. Do plecaka spakuj wysokoenergetyczne pożywienie. Im większa ilość kalorii, tym mniej karmy musisz dźwigać na plecach. Doskonale sprawdzi się suszone mięso. Obowiązkowo zabierz ze sobą wodę, apteczkę, smakołyki i woreczki na psie odchody.
Dla bezpieczeństwa koniecznie zaopatrz się w zawieszkę z aktualnymi informacjami kontaktowymi. Koniecznie umieść na niej kod państwowy (dla polski jest to +48) jeśli planujesz wyjście za granicę. Jeśli pies się zgubi, zdecydowanie łatwiejsze będzie wówczas jego odszukanie. Adresówkę umieść na szelkach lub obroży.
Obserwuj swojego psa na bieżąco. Jeśli ciężko dyszy lub zwalnia – zrób dłuższy odpoczynek. Pamiętaj, że pies pójdzie za Tobą wszędzie, nawet jeśli będzie wycieńczony. Sprawdzaj na bieżąco jego stan fizyczny. Obserwuj łapy, uszy, oczy i pachy. Zwracaj uwagę na ewentualne kleszcze.
Zasady bezpieczeństwa na szlaku
Pies zawsze powinien być na smyczy. Jest to obowiązkowe w parkach narodowych i krajobrazowych. Nieprzestrzeganie tej zasady wiąże się z otrzymaniem mandatu. Aby wyprawa była bezpieczna, wybierz trasę dopasowaną do kondycji i sprawności fizycznej psa. Weź też pod uwagę komunikację – jeśli nie jest ona na najwyższym poziomie, pewne wejścia i zejścia mogą okazać się niebezpieczne.
Psa warto wyposażyć w szelki i smycz z amortyzatorem. Te akcesoria zwiększą Wasze bezpieczeństwo i obniżą ryzyko kontuzji. Na wszelki wypadek, w plecaku powinien znaleźć się kaganiec. Jeśli trasa okaże się kamienista – potrzebne będą buty.
Kiedy już wejdziesz na szlak z psem, pamiętaj, że jesteście jedną drużyną. Dbaj o czworonoga podczas całej wędrówki, a z pewnością przyjemnie spędzicie czas.