Wakacje to zawsze wyjątkowy czas, pełen przygód, relaksu i niezapomnianych chwil. Jednak kiedy w rodzinie pojawia się niemowlę, planowanie podróży staje się nieco bardziej skomplikowane. Wyjazd za granicę z maluchem może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednim przygotowaniem i kilkoma sprawdzonymi elementami wyposażenia walizki można uczynić go nie tylko możliwym, ale także bardzo satysfakcjonującym. W tym artykule dowiesz się, jak się przygotować na wakacje za granicą z niemowlęciem – jak zorganizować podróż, co spakować oraz jak zadbać o zdrowie malucha. Jeśli Ciebie również czeka taka przygoda, to koniecznie czytaj dalej!

Wybór miejsca

Wybór odpowiedniego miejsca za granicą na wakacje z niemowlęciem jest kluczową decyzją, która wpłynie przede wszystkim na komfort i satysfakcję całej rodziny. Poniżej przedstawimy kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając miejsce na wakacje z niemowlęciem:

 • klimat i pora roku – upewnij się, że wybrana przez Ciebie destynacja ma odpowiedni klimat w czasie, gdy planujesz podróżować z niemowlęciem. Unikaj miejsc o ekstremalnych temperaturach, np. Włoch w lipcu i sierpniu lub sezonach deszczowych, np. Tajlandii w wakacje.
 • dostępność medyczna – sprawdź, czy w docelowym miejscu jest dobry dostęp do opieki medycznej, a zwłaszcza tej dotyczącej malutkiego dziecka. Jest to bardzo ważne, abyś miał pewność, że w razie potrzeby możesz szybko skorzystać z pomocy medycznej.
 • bezpieczeństwo – wybieraj miejsca, które są ogólnie uważane za bezpieczne dla turystów i rodzin z dziećmi. Unikaj regionów o wyjątkowo wysokim poziomie przestępczości lub konfliktów, np. Indii czy Meksyku.
 • zdrowe posiłki – zwróć uwagę na to, aby jedzenie dostępne w hotelu było zdrowe i świeże. Bardzo ważne jest również to, abyś miał możliwość przygotowania posiłku dla niemowlęcia, np. kaszki czy mleka modyfikowanego.
 • spokojne plaże – jeśli planujesz wakacje w miejscu, które będzie miało dostęp do otwartej wody, to pamiętaj, aby znajdowały się tam spokojne plaże, które będą przyjazne najmłodszym dzieciom.

Wakacje za granicą z niemowlęciem - jak się przygotować?Długość wakacji

Wielu rodziców z całą pewnością zastanawia się nad długością wakacji, ponieważ z malutkim dzieckiem ten czas z całą pewnością będzie wyglądał zupełnie inaczej. Ilość dni, jakie warto wybrać na wakacje za granicą z niemowlęciem, zależy od wielu czynników, takich jak preferencje rodziny, dostępność urlopu, budżet, zdolność malucha do znoszenia podróży i zmiany środowiska, oraz cel podróży. Naszym zdaniem optymalną opcją jest pięć dni. Jeśli macie pewność, że dziecko wytrzyma bez żadnych problemów nieco dłużej, to można wakacje przedłużyć do tygodnia, ale nie dłużej.

Dokumenty

Podczas podróży za granicę z niemowlęciem, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, aby uniknąć nieporozumień i komplikacji przy przejściach granicznych i w trakcie już samego pobytu. Poniżej podpowiemy, jakie dokumenty powinieneś wziąć ze sobą na wakacje za granicą z niemowlęciem:

 • paszport dziecka – niemowlęta, nawet te bardzo małe, zazwyczaj muszą posiadać paszport, aby podróżować za granicę – oczywiście dotyczy to krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Koniecznie upewnij się, że paszport jest aktualny i ważny przez cały okres planowanej podróży.
 • dowód osobisty – jeśli planujesz podróż do kraju, który znajduje się w strefie Schengen, to wystarczy, że wyrobisz swojemu dziecku dowód osobisty. Jeśli Twój maluch już taki dokument posiada, to koniecznie przed wyjazdem upewnij się, że jego data jest ważna.
 • książeczka zdrowia – każde dziecko w Polsce, od samego urodzenia, ma prowadzoną książeczkę zdrowia. Zapisywane są tam bilanse zdrowotne wykonywanie corocznie lub co kilka lat przez pediatrę, lub lekarza internistę. To tam znajdują się również najważniejsze informacje o stanie zdrowia dziecka oraz wykaz szczepień, które dziecko otrzymało. Te ostatnie informacje mogą być szczególnie ważne za granicą, ponieważ jeśli wydarzyłby się tam jakiś wypadek, to miejscowi lekarze mają wgląd w całą historię chorób dziecka.

Przygotowanie wyprawki

Ostatnim, ale również bardzo ważnym elementem podróży z niemowlęciem za granicę, jest spakowanie do walizki odpowiednich rzeczy. Poniżej przedstawimy najważniejsze elementy, które powinny się znaleźć w walizce:

 • pieluchy – zadbaj o odpowiednią ilość pieluch dostosowaną do długości podróży i częstotliwości zmian pieluch, będąc już w miejscu docelowym.
 • chusteczki nawilżane – są bardzo przydatne do pielęgnacji skóry niemowlęcia i do czyszczenia rąk i twarzy. Mokre chusteczki są również niezbędnym elementem podczas zmiany pieluszki.
 • kosmetyki – zabierz ze sobą odpowiednią ilość kosmetyków, np. kremu do twarzy czy delikatnego żelu do kąpieli.
 • butelki i smoczki – jeśli karmisz swoją pociechę mlekiem modyfikowanym, to koniecznie zabierz ze sobą co najmniej dwie butelki do karmienia. Nie zapomnij również o smoczkach do ssania, które mogą pomóc uspokoić się dziecku podczas np. lotu samolotem.
 • ubrania – zależnie od klimatu miejsca docelowego, przygotuj odpowiednią ilość ubrań dla niemowlęcia. Postaw przede wszystkim na krótkie i długie body, spodenki, skarpetki i kapelusze, których zadaniem będzie ochrona głowy dziecka przed słońcem.
 • wózek – w większości linii lotniczych możliwy jest przewóz wózka dla dziecka. Koniecznie skorzystaj z tej możliwości i zabierz wózek ze sobą na wakacje, ponieważ ułatwi Ci on wiele spraw.

Pamiętaj, że wakacje z niemowlęciem mogą wyglądać zupełnie inaczej, niż sobie to wyobrażałeś i tak naprawdę dopiero po powrocie do kraju będziesz mógł odpocząć. Dobry sen zapewni Ci odpowiedniej jakości materac. My szczególnie polecamy Hilding Mistral, czyli materac naturalny i kieszeniowy. Oznacza to, że w jego wnętrzu znajdują się sprężyny, a każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni. To sprawia, że ciało jest podparte w każdym miejscu tak samo, a sen jest doskonałej jakości. Więcej o tym i innych wygodnych materacach, dowiesz się na tej stronie: https://hilding.pl/ – serdecznie zapraszamy!