Każdego dnia kładziemy się do tego samego łóżka, na ten sam materac z zamiarem wyspania się. Jednak cudowny sen, o którym tak marzyliśmy nie przychodzi, a zamiast tego wstajemy obolali i jeszcze bardziej zmęczeni niż wieczorem. Są to pierwsze konsekwencje wynikające ze źle dobranego do naszych potrzeb materaca, które trzeba wyeliminować. Co w takim razie powinniśmy zrobić, gdy nasz materac nie spełnia swojej roli, bo jest za miękki? Albo gdy w mieszkaniu w bloku nie mamy miejsca na duże, wygodne łóżko i jesteśmy skazani na niewygodną kanapę? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Kiedy materac jest za miękki?
Wbrew pozorom bardzo łatwo rozpoznać, kiedy nasz materac jest źle dobrany. W końcu kiedy kładziemy się do łóżka po ciężkim dniu trudno, aby nasze ciało nie zauważyło konsekwencji, jakie niesie ze sobą za miękki materac. Uczucie zapadania się w materacu to jasny sygnał, że nasz materac jest zbyt miękki. Co prawda, początkowo może nam się podobać ten stan, bo wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jednak, czy na dłuższą metę również? Tak naprawdę wtedy każdy ruch wymaga od nas zaangażowania różnych partii mięśni, a kręgosłup oraz kark nie mają odpowiedniego podparcia, co objawia się większym bądź mniejszym bólem.
Skutki spania na zbyt miękkim materacu
Twardość materaca jest ważnym aspektem, którego często nie jesteśmy świadomi. Podstawowym skutkiem spania na zbyt miękkim materacu jest niewysypianie się. To może dotyczyć każdego z nas, a przez to następnego dnia możemy być bardziej drażliwi, zdekoncentrowani i po prostu zmęczeni. Długoterminowe niewysypianie się może z kolei prowadzić do bezsenności, co będzie już groźne dla naszego organizmu, gdyż potrzebuje on snu oraz czasu na regenerację. Jeśli śpimy na nieodpowiednio dopasowanym materacu, możemy również doprowadzić do pogłębienia schorzeń kręgosłupa, które mogą być nieodwracalne. Dodatkowo narażamy stawy oraz wywołujemy napięcie mięśni w czasie, kiedy to powinny odpoczywać po całym dniu. Zbyt miękki materac nie podpiera właściwie ciała, a więc nie odciąża ich, przez co rano budzimy się obolali. Czy to oznacza, że musimy wymienić nasz dotychczasowy materac na nowy? Niekoniecznie!
Materac nawierzchniowy – sposób na zwiększenie twardości
Najlepszą alternatywą dla zakupu nowego materaca bazowego w przypadku zbyt miękkiego podłoża, jest rozważenie kupna materaca nawierzchniowego o właściwościach podnoszących twardość. Materac ten jest innowacyjnym rozwiązaniem, które ma dosłownie kilka centymetrów i wystarczy umieścić go na naszej powierzchni do spania! Działa on w sposób następujący:
dostosowuje się do ułożenia naszego ciała, zwiększając tym samym uczucie twardości i podnosząc komfortu snu,
jako dodatkowa ochrona dla materaca głównego – chroni go przed zabrudzeniami i podnosi jego odporność na eksploatację.
Dodatkowo materac nawierzchniowy może mieć lepszą oddychalność, dzięki czemu będzie idealny dla osób z alergią. Jest również polecany do małych mieszkań, w których nie ma miejsca na łóżko z materacem. Spanie na kanapie to dobre rozwiązanie jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni, ale jednocześnie bardzo złe dla naszego zdrowia oraz dobrego snu. W takich sytuacjach również warto rozważyć zakup materaca nawierzchniowego.
Na dłuższą metę za miękki materac może być potencjalnym źródłem problemów ze snem oraz porannymi bólami mięśni i kręgosłupa, dlatego właśnie w trosce o własne zdrowie powinniśmy rozważyć zakup materaca nawierzchniowego. Kto wie, być może to będzie właśnie rozwiązanie, jakiego szukaliśmy, a wszelkie problemy ze snem znikną w mgnieniu oka!