Sen jest podstawą prawidłowego funkcjonowania człowieka. Od niego zależy, czy będziemy mieć dobry humor lub też podołamy wyznaczonym sobie celom. Nietrudno więc zauważyć, że choćby najmniejszy niedobór snu objawiający sie poprzez jedną nieprzespana noc ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zwykłe, codzienne czynności nagle stają się uciążliwe przez ból pleców, a nagła senność dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Jak więc sobie z tym poradzić?
Przyczyny zaburzenia snu
Z medycznego punktu widzenia jest bardzo wiele przyczyn, które mogą wpłynąć na zaburzenia naszego snu. Możemy je śmiało rozpatrywać pod wieloma względami, bojąc się jednocześnie o swój stan zdrowia. Jednak zanim pójdziemy do lekarza, postarajmy się sprawdzić, czy aby na pewno przyczyna problemów ze snem nie leży po stronie naszego trybu życia. Jednym z najczęściej występujących czynników jest stres. Każdy z nas na pewno miał sytuację, przez którą nie mógł spać, po czym rano obudził się niewyspany, bez sił do życia. Albo był tak zmęczony w ciągu dnia, że uciął sobie krótką drzemkę, budząc się dopiero na kolację, nie mogąc potem spać w nocy. Tak samo działają na organizm nieregularne pory, w których kładziemy się do snu lub spanie jednego dnia kilka, a drugiego kilkanaście godzin. Organizm potrzebuje stałego rytmu dnia, aby potem wiedzieć, w których momentach może zacząć wydzielać melatoninę – hormon wpływający na nasz rytm dobowy, a więc będzie się to wiązało z zaburzeniami snu. Nie oczywistym faktem jest, że również podłoże, na którym śpimy może sprawiać, że nasz sen nie jest taki, jak być powinien. Niewygodna kanapa, której stelaż wbija nam się w plecy sprawia, że kręcimy się z boku na bok, nie mogąc przy tym zasnąć. Podobny wpływ ma źle dobrany lub wyeksploatowany materac – kilkunastoletnie, jak i kilkuletnie produkty mogą już nie spełniać swoich zadań.
Konsekwencje zdrowotne niewysypiania się
Świat opiera się na nieprzerwanym ciągu przyczynowo-skutkowym. Jeśli nie wysypiasz się prawidłowo, to analogicznie masz problemy ze snem, przez co odczuwasz osłabienie. Na początku po prostu człowiek jest zdekoncentrowany, boli go głowa i jest bardzo drażliwy, co jest uporczywe również dla osób, z którymi się pracuje. Wszelkie zaburzenia snu osłabiają organizm i zmniejszają jego efektywność. Problemy ze snem potrafią jednak odbić się większym echem na naszym zdrowiu, np. chorobami serca. Jak powszechnie wiadomo, podczas snu nasze ciało regeneruje się, a kiedy wkraczają czynniki uniemożliwiające mu to nawet w minimalnym stopniu, to niestety organizm zaczyna słabnąć. Jeśli weźmiemy również pod uwagę nałogowe palenie papierosów lub spożywanie alkoholu, to możemy się spodziewać dość szybko objawów, takich jak kłucie w klatce piersiowej, co będzie pierwszym powodem do niepokoju. Ponadto często, gdy człowiek jest niewyspany, zaczyna szukać dodatkowej energii w postaci pożywienia. Dzieje się to za sprawą wahań hormonalnych występujących, gdy śpimy za mało. Spożywany w nadmiarze cukier łatwo przekształca się w nadmiar tkanki tłuszczowej, a stąd już prosta droga do nadwagi oraz otyłości i wiążącymi się z nimi chorobami. Jeśli mam problemy już kilka dni z rzędu, możemy zacząć mówić o bezsenności.
Jak radzić sobie z problemami ze snem?
Na początku należy zadbać o poprawę jakości naszego snu. Może to wiązać się z prawidłowym dobraniem materaca bądź zdecydowaniem się na zakup poduszki, która pomaga np. w redukcji stresu. Dobrym pomysłem będzie także zastanowienie się nad ostatnimi sytuacjami życiowymi bądź czynnikami, które mogły ciągnąć za sobą niepożądany stres, a następnie postarać się je wyeliminować je. Natomiast jeśli wiemy, że nasz sen jest zaburzony pod względem godzin kładzenia się oraz wstawania, spróbujmy je ustalić tak, aby organizm miał 7-8 godzin na regenerację. Aby pozbyć się problemów ze snem, można również spróbować:
- zrezygnować z wieczornej kawy,
- nie jeść przed snem,
- wyeliminować niepotrzebne drzemki,
- zwiększyć swoją aktywność fizyczną,
- kłaść się spać o regularnej godzinie.
Łatwiej jest walczyć z bezsennością kiedy wiemy, co ją wywołuje. Większość czynników jesteśmy w stanie sami wyeliminować poprawiając tym samym komfort naszego snu, jednak w przypadku braku poprawy należy szukać przyczyny głębiej i udać się po poradę do lekarza.
Sen jest bardzo ważnym procesem, który pomaga człowiekowi oderwać się od przyziemnych spraw oraz zregenerować. Jednak jeśli coś, nawet jedna rzecz nie działa prawidłowo, to ma to wpływ na cały organizm, którego konsekwencje możemy poczuć już nad ranem, gdy trzeba wstać do pracy lub też szkoły. Także pamiętajmy – wyspani mogą więcej!