Niezależnie od tego, czy urządzasz swój pierwszy kąt do spania, czy wymarzoną sypialnię we własnym domu – dobrze dobrany materac powinien być podstawą i zarazem zwieńczeniem strefy wypoczynku. Materace piankowe idealnie nadają się do tej roli ze względu na różnorodność modeli oraz szeroką gamę cenionych przez klientów właściwości.
Materac piankowy – czym się charakteryzuje?
Materac piankowy to taki, którego wypełnienie stanowi materiał uznawany za jeden z najbardziej nowoczesnych i zarazem uniwersalnych tworzyw do projektowania akcesoriów sypialnianych. Można śmiało powiedzieć, że pianka do materaca jest budulcem o prawdziwych „supermocach”, z których na pierwszym miejscu warto wymienić elastyczność – i to nie tylko w sensie dosłownym, rozumianym jako umiejętność dopasowywania się do wagi i kształtu ciała użytkownika.
Z punktu widzenia producentów pianka na materac jest takim tworzywem, które pozwala stworzyć wysokiej jakości produkt, odpowiadający wszystkim warunkom zdrowego i komfortowego snu. Z perspektywy użytkownika natomiast, materace piankowe odpowiadają kluczowym oczekiwaniom, takim jak:
- zapewnienie odpoczynku mięśni i kręgosłupa – pianka pozwala uzyskać nawet siedem stref twardości materaca, co przekłada się bezpośrednio na dopasowanie do kształtu ciała i stabilizację jego poszczególnych stref;
- zadbanie o odpowiednią temperaturę podłoża i higienę – specjalne nacięcia pianki w materacu umożliwiają stworzenie nowoczesnego systemu wentylacji, który „reaguje” na ciepłotę ciała, zapobiegając przegrzewaniu się oraz zawilgoceniom sprzyjającym rozwojowi grzybów albo roztoczy;
- pełne bezpieczeństwo – pianki do materacy to certyfikowane materiały syntetyczne, które dzięki udowodnionym właściwościom antyalergicznym polecane są także astmatykom i osobom uczulonym na materiały pochodzenia naturalnego.
Do listy zalet materacy piankowych warto dodać jeszcze jedną – ich stosunkowo niewielką wagę, wynikającą z lekkości budulca piankowego. To szczególnie ważna cecha nie tylko podczas transportu, ale również w trakcie użytkowania, gdy zmiana pościeli albo wietrzenie materaca wymaga jego przekręcania czy podnoszenia.
Rodzaje materacy piankowych: co warto wiedzieć przed zakupem
Aby materac piankowy w stu procentach spełnił nasze oczekiwania, jego zakup trzeba starannie zaplanować, biorąc pod uwagę nie tylko rozmiar i cenę, ale także – a może przede wszystkim – rodzaj pianki, który w nim wykorzystano. Wymienione poniżej trzy typy materacy piankowych rozróżniamy właśnie ze względu na rodzaj wypełnienia, którego wybór może mieć znaczenie dla poszczególnych właściwości materaca. Właśnie dlatego warto rozważyć, jaki materac piankowy będzie najbardziej odpowiadał naszym indywidualnym potrzebom, biorąc pod uwagę nie tylko preferencje dotyczące twardości, ale też wiek osoby, która będzie na nim spać, przewidywane tempo eksploatacji materaca czy też szczególne wskazania zdrowotne.
Jakie materace piankowe znajdziemy obecnie na rynku?
Pierwszy rodzaj to materace termoelastyczne, zbudowane z takich rodzajów pianek, które w największym możliwym stopniu dopasowują się do kształtu oraz pozycji śpiącego. Przykładem pianki o takiej charakterystyce jest Visco – dzięki interakcji z ciepłotą organizmu, a także pod wpływem nacisku ciała na podłoże, materac zbudowany na jej bazie „zapamiętuje” kształt użytkownika i zapewnia optymalne podparcie dla newralgicznych stref ciała, a także poprawia ukrwienie. Dzięki umiejętności idealnego dopasowania do ciężaru i sylwetki śpiącego, materace termoelastyczne tworzą wrażenie przyjemnego otulenia podczas snu, a zarazem dają poczucie realnego odprężenia mięśni oraz kręgosłupa bezpośrednio po wypoczynku. Wbrew pozorom materace z pianki termoplastycznej są wyjątkowo trwałe i odporne na odkształcenia, ponieważ nawet po wstaniu z łóżka po długim wypoczynku pianka odzyskuje swoją pierwotną formę. Typ materacy termoelastycznych w ofercie marki Hilding reprezentują modele Rumba oraz Salsa.
Drugą grupę produktów w kategorii materacy piankowych stanowią materace lateksowe, wykonane z pianki wytworzonej z kauczuku naturalnego oraz syntetycznego. Dzięki porowatej powierzchni, zapobiegającej gromadzeniu się kurzu i roztoczy, materace lateksowe polecane są szczególnie do sypialni alergików. Obok wysokich właściwości antybakteryjnych oraz przeciwgrzybiczych, pianka lateksowa charakteryzuje się też optymalną elastycznością, „reagującą” na ciężar ciała użytkownika. Konstrukcja wkładu z pianki lateksowej, podobnie jak z termoelastycznej, pozwala na zaprojektowanie wymaganych stref twardości oraz unikatowej wentylacji wpływającej na najwyższy stopień higieny snu. Warto też wiedzieć, że materace lateksowe wyjątkowo dobrze sprawdzają się przy stelażach łóżek z ruchomym zagłówkiem bądź podnóżkiem. Sztandarowym modelem tego typu jest materac Hilding Melody.
Materace wysokoelastyczne to trzecia kategoria materacy piankowych, których projekty oparto na profilowanych piankach o wyjątkowo dużej elastyczności. Ten typ produktów charakteryzuje nie tylko sprężystość i nieprzeciętna trwałość, ale także uniwersalne zastosowanie. Dzięki technologii łączenia w jednej konstrukcji różnych rodzajów pianek – oraz pianek o różnym stopniu twardości – bez trudu dopasujemy materac do zróżnicowanych potrzeb czy zmiennych na przestrzeni lat preferencji. Przykładowe materace wysokoelastyczne to m.in. Hilding Rock & Roll czy Hilding Boogie.
Jak prawidłowo dobierać rozmiar materacy piankowych?
Zasada jest prosta i właściwie zbieżna z doborem rozmiaru każdego innego typu materaca: kierujemy się wzrostem i wagą użytkownika oraz rozmiarami łóżka, do którego materac jest przeznaczony. Optymalną długość powierzchni spania wybierzemy, dodając 15-20 cm do przeciętnego wzrostu człowieka (dlatego najpopularniejsza na rynku długość materacy to 200 cm dla dorosłych i nastolatków oraz 140 cm dla mniejszych dzieci). Pod względem szerokości materac powinien stwarzać przestrzeń co najmniej 90 cm dla jednej dorosłej osoby – ale gdy możemy sobie na to pozwolić, warto wybrać materac jak najszerszy, zwłaszcza jeśli mamy masywną sylwetkę albo często zmieniamy pozycję podczas snu. A co z wysokością, czyli tzw. grubością materaca? Ta powinna być idealnie dopasowana do ramy łóżka, co zagwarantuje nie tylko estetyczny wygląd, ale też zapobiegnie konieczności „wdrapywania się” na zbyt wysokie posłanie albo zawadzania o ramę wystającą ponad zbyt niski materac. To, jaki rozmiar materaca piankowego wybierzemy – a w zasadzie to, czy zrobimy to prawidłowo – ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu, dlatego ostateczną decyzję warto przed zakupem skonsultować z ekspertem, przedstawicielem wybranej marki.
Dla kogo materace piankowe będą najlepszym wyborem?
Biorąc pod uwagę ich uniwersalność oraz mnogość nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych – można śmiało powiedzieć, że po prostu dla każdego. Ortopedyczne i przeciwodleżynowe właściwości pianki termoelastycznej szczególnie docenią użytkownicy o specjalnych wymaganiach zdrowotnych, w tym seniorzy, osoby zmagające się z wadami kręgosłupa czy te w trakcie rehabilitacji domowej. Lateksowe materace bez obaw nadają się dla alergików i astmatyków, a te na bazie pianek wysokoelastycznych – pomagają w zapobieganiu wadom postawy u dzieci i nastolatków w fazie intensywnego wzrostu. To, jaki materac piankowy wybrać, zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Wystarczy je tylko precyzyjnie określić, a spośród modeli dostępnych na rynku z pewnością znajdzie się taki, który odpowie na nie w stu procentach.