Komfort snu w dużej mierze zależy od materaca, na którym śpimy. Często wybieranym typem materaca jest materac sprężynowy. Zamiast klasycznych sprężyn bonellowych, we wkładzie materaca znajdziemy dziś przeważnie sprężyny kieszeniowe lub multipocket. W naszym artykule przyjrzyjmy się bliżej budowie materaca na sprężynach i odpowiemy na pytanie, kto będzie zadowolony z jego zakupu!

Materac sprężynowy – najważniejsze informacje

Każdy materac do spania składa się z dwóch elementów: wkładu oraz pokrowca. W przypadku materacy sprężynowych wkład wykonany jest ze sprężyn oraz warstw zewnętrznych, oddzielających te sprężyny od ciała. W polecanych materacach marki Hilding warstwy zewnętrzne mogą stanowić:

  • różne rodzaje pianek, w tym: elastyczna i plastyczna pianka Flexifoam; pianka Fusion, podzielona na 7 stref twardości, odpowiadających za wsparcie określonych części ciała; pianka termoelastyczna, dopasowująca się do temperatury, wagi i pozycji osoby śpiącej na materacu;
  • mata kokosowa, która podwyższa twardość materaca, a jednocześnie doskonale przepuszcza powietrze i zabezpiecza materac przed rozwojem roztoczy i mikroorganizmów. W matę kokosową wyposażony jest np. materac Hilding Pasodoble,
  • sizal, który również podwyższa twardość materaca, jest to również bardzo wytrzymałe, naturalne włókno. Cienką warstwę sizalu znajdziemy np. w dwustronnym materacu Hilding Electro, który pozwala uzyskać aż 6 różnych kombinacji powierzchni. To materac dla każdego, bez względu na jego wzrost, wiek i wagę!

Czy każdy będzie zadowolony z wyboru materaca sprężynowego? Tak, jest to wygodny materac, który oferuje niezależność punktową dzięki umieszczonym w jego wkładzie sprężynkom. Zapewnia komfort snu i jest dobrym wyborem zarówno dla singli, jak i dla par. Materac na sprężynach minimalizuje odczucia poruszania się drugiej osoby. Nawet gdy nasz partner później kładzie się spać albo wcześniej wstaje, nie będzie nam to przeszkadzać.

Ponadto, materace sprężynowe są też rekomendowane dla osób starszych oraz dla osób z problemami kręgosłupa. Zapewniają prawidłowe podparcie ciała, dzięki temu efektywnie odciążają kręgosłup w trakcie snu i zmniejszają dolegliwości bólowe. Osobom, które szukają takiego podparcia dla swojego kręgosłupa, polecamy materac Hilding Fandango z dwoma dodatkowymi warstwami podnoszącymi jego twardość.

Jakie są rodzaje materacy sprężynowych?

Materac sprężynowy – jak zbudowane są materace ze sprężynami i kto powinien na nich spać? Gdzie kupić materac sprężynowy w Suwałkach?Wyróżnia się trzy rodzaje materacy sprężynowych: wspomniane już materace bonellowe, a także materace kieszeniowe oraz materace multipocket. Dwa ostatnie modele wiodą prym nad klasycznym materacem ze sprężynami bonellowymi. Czym się charakteryzują?

a) Materac kieszeniowy jest to materac, w którym każda sprężynka znajduje się w osobnej materiałowej kieszonce. Sprężyny nie są połączone, pracują oddzielnie, dzięki temu powierzchnia materaca dopasowuje się do naszej pozycji snu.

b) Materac multipocket to materac, który charakteryzuje się jeszcze lepszą elastycznością punktową. Jak to możliwe? We wkładzie tego materaca znajduje się więcej sprężynek, które – tak jak w materacu kieszeniowym – są umieszczone w osobnych kieszeniach. Dzięki temu nasz kręgosłup utrzymuje zgodną z anatomią pozycję, a my śpimy jeszcze wygodniej.

Materace sprężynowe kieszeniowe i multipocket kupimy w sklepach w Suwałkach. Tam też możemy liczyć na pomoc eksperta, który doradzi nam wybór najlepszego materaca. A jeśli już podjęliśmy decyzję, na jakim podłożu chcemy spać, możemy zamówić materac w sklepie internetowym!

Jakie są zalety i wady materacy sprężynowych?

Poznaliśmy już kilka zalet materacy sprężynowych, teraz postaramy się je usystematyzować.

Dlaczego warto kupić materac na sprężynach? Mocne strony tego typu materacy to:

  • sprężystość – tym większa, im więcej sprężyn znajduje się we wkładzie materaca,
  • trwałość i wytrzymałość,
  • komfortowe warstwy zewnętrzne, zwiększające wygodę snu,
  • świetne dopasowanie materaca do kształtu naszego ciała,
  • do siedmiu stref twardości, dzięki zastosowaniu sprężyn o różnej grubości,
  • możliwość wyboru najlepszej dla naszej wygody powierzchni materaca. Wystarczy odwrócić jego top lub przewrócić materac na drugą stronę,
  • możliwość użytkowania przez osoby cierpiące z powodu chorób kręgosłupa,
  • szeroki wybór materacy sprężynowych.

Dodatkowo wiele materacy, tak jak rekomendowane materace marki Hilding, ma zdejmowane pokrowce, co pozwala utrzymać materac w czystości.

Czy materace sprężynowe mają wady? Za ich minus można uznać wysoką cenę. Jednak jest to inwestycja w nasze zdrowie – dobry sen pozytywnie wpływa na nasz organizm. Niewysypianie się może prowadzić do wielu schorzeń, w tym do chorób układu pokarmowego, cukrzycy, dolegliwości ze strony serca oraz problemów z pamięcią. Dlatego warto kupić materac sprężynowy w Suwałkach lub złożyć zamówienie online i cieszyć się wygodnym, zdrowym snem.

Rozmiar materaca sprężynowego – jaki najlepszy?

Kiedy kupujemy materac, musimy nie tylko zadecydować, czy wybieramy materac lateksowy, czy sprężynowy, kieszeniowy, czy multipocket, ale też odpowiednio dobrać jego rozmiar. Materace polecanej marki Hilding występują w następujących rozmiarach:

  • 80×200 cm,
  • 90×200 cm,
  • 100×200 cm,
  • 120×200 cm,
  • 140×200 cm,
  • 160×200 cm,
  • 180×200 cm.

Jak możemy szybko zauważyć, standardowa długość materacy to 200 cm. W jaki sposób zadecydować o szerokości materaca? Materace o szerokości 80-90 cm to materace pojedyncze, odpowiednie dla nastolatków lub osób dorosłych o szczupłej budowie ciała. Osoby lepiej zbudowane powinny wybrać materac o szerokości 100 lub 120 cm.

Jeżeli szukamy materaca podwójnego, najbardziej popularny jest rozmiar 160×200 cm. Możemy też wybrać materac o wymiarach 180×200 cm, zwłaszcza kiedy często gościmy w łóżku nasze dzieci.

Jak wybrać odpowiednią twardość materaca na sprężynach?

Poza szerokością kluczową cechą materacy jest ich twardość, określana symbolem „H” (z ang. „hardness”). Lepiej wybrać materac twardy czy miękki? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Najczęściej występującą skalą twardości materacy jest skala od 1 do 4. Co oznaczają poszczególne numery? H1 to materac miękki, dedykowany dzieciom oraz osobom do 60 kg. H2 oznacza materac średnio miękki i najlepiej wyśpią się na nim osoby o wadze od 50 do 80 kg. Jeżeli nasza waga mieści się w przedziale 80-100 kg, powinniśmy wybrać materac oznaczony jako H3. Z kolei przy wadze powyżej 100 kg, najlepszym wyborem będzie twardy materac, z symbolem H4.

Oczywiście zawsze warto jest skorzystać z porady eksperta. Wybierzmy odpowiedni materac dla siebie i cieszmy się dobrym, zdrowym snem.