Szeroka oferta materacy na rynku sprawia, że każdy może znaleźć model idealnie dostosowany do swoich potrzeb. Różnorodność wypełnienia, zastosowanej w produkcji technologii, rodzaj pokrowca, stopnie twardości oraz wymiary, to główne czynniki, które decydują o naszym wyborze. Jednym z tych, po które klienci sięgają najchętniej, jest materac kieszeniowy. Na czym polega jego budowa oraz na jaki materac kieszeniowy warto się zdecydować?

Materac kieszeniowy – jak został wykonany?

Wiele osób bagatelizuje kwestię tego, co znajduje się w środku modelu, na którym śpią. Często decyzję podejmują, kładąc się w sklepie na kilku różnych materacach, by sprawdzić który z nich jest najwygodniejszy. Ta z pozoru dobra metoda bywa zgubna. Nawet jeśli w momencie zakupu materac sprawia wrażenie wysoce komfortowego, może się okazać, że w praktyce użytkowanie go będzie się wiązać z pewnymi niedogodnościami. Ciało będzie się pocić, materac z czasem odkształcać, a po kilku miesiącach okaże się, że będziesz wstawał z bólem pleców, karku, czy głowy, bardziej zmęczony niż wieczorem, gdy kładłeś się spać.

Przed zakupem koniecznie należy zrobić dokładny research, by zorientować się, jaki model będzie najlepiej spełniał Twoje wymagania i nie zawiedzie Cię przez lata użytkowania.

Materac kieszeniowy – jak został wykonany?Materac kieszeniowy zbudowany jest ze sprężyn, z których każda otulona została materiałową kieszonką. Poszczególne sprężyny mogą pracować niezależnie od siebie, zapewniając właściwe podparcie każdemu elementowi Twojego ciała. Reakcja na siłę nacisku uzależniona jest od średnicy zwoju sprężyny. Im mniejsza średnica, tym lepsze wsparcie. Jest to zasada wykorzystywana przy tworzeniu materacy 7-strefowych, które odmiennie oddziałują na poszczególne partie ciała, głowę, barki, kręgosłup lędźwiowy, biodra, łydki oraz stopy.

Poza sprężynami materac kieszeniowy wyposażony jest w dodatkową warstwę pianki poliuretanowej, lateksowej, czy memory foam. Zdarzają się również modele o podwyższonej twardości, wykończone matą kokosową lub na przykład z trawy morskiej.

Jaki rozmiar materaca kieszeniowego wybrać?

Materace kieszeniowe występują zarówno w wersji pojedynczej, jak i do łóżek małżeńskich. Chętnie korzystają z nich pary, którym zależy na tym, by nie odczuwać ruchów partnera, podczas gdy nocą przekręca się z boku na bok, wstaje lub kładzie się do łóżka. Zatem jaki rozmiar materaca kieszeniowego warto brać pod uwagę? Jeśli jesteś singlem, Twoje łóżko powinno być dostosowane do modelu o szerokości 90-120 cm, chyba że należysz do osób o dużych gabarytach lub mocno rzucasz się w nocy i pozwala Ci na to przestrzeń w sypialni, rozważ materac o szerokości 140 cm. Jego długość natomiast powinna przekraczać o ok. 20 cm Twój wzrost. Najpopularniejsza długość materaca to 200 cm, lecz osoby drobne, mogą zdecydować się na materac kieszeniowy 140×190.

Szerokość 140-180 cm zaleca się parom. Jeśli oboje należycie do drobnych osób i posiadacie niewielką sypialnię, sprawdźcie materace kieszeniowe 140×190 oferowane przez wiodące na rynku marki. Większość z nich nastawiona jest jednak w przypadku produktów dwuosobowych na wymiary: 140×200, 160×200 lub 180×200.

Kto powinien spać na materacach kieszeniowych?

Modele tego rodzaju polecane są szczególnie mocno wszystkim tym, którzy odczuwają dolegliwości bólowe ze strony pleców lub znajdują się w grupie ryzyka z uwagi na pracę siedzącą, niewielką aktywność fizyczną, czy istniejące wady postawy. Materace kieszeniowe mają doskonały wpływ na gorset mięśniowo-szkieletowy dzięki temu, że zapewniają właściwe podparcie kręgosłupowi i pozwalają mięśniom należycie odpocząć. Jeśli zależy Ci na modelu zaklasyfikowanym jako medyczny, sprawdź ofertę wiodącego na rynku producenta materacy – marki Hilding. Godnym polecenia jest model Hilding Passodoble, o wysokim stopniu twardości, który zapewnia dodatkowa warstwa maty kokosowej i włókna z agawy.

Dzięki temu, że sprężyny w kieszonkach niwelują przenoszenie się drgań, materac kieszeniowy to świetny pomysł w przypadku łóżek małżeńskich. W zależności od rodzaju pianki, którą obłożone są z wierzchu sprężyny, materac może zyskać kolejne, godne uwagi właściwości.

Zastanawiasz się jeszcze jaki materac kieszeniowy sprawdzi się w Twojej sypialni? Materac do spania 140×190 to świetny pomysł dla ceniącego przestrzeń singla lub dla dwojga, pod warunkiem, że nie przekraczacie 170 cm wzrostu. Materac 160×200 sprawdzi się w przypadku pary szukającej optymalnych rozwiązań, 180×200 zaś zapewni obojgu możliwość przybrania najwygodniejszych pozycji do relaksującego snu.