Choroba to niezbyt entuzjastyczny czas, w którym staramy się wygrać z infekcją, stosując naprawdę różnorodne rozwiązania. Nierzadko sięgamy po domowe sposoby walki z przeziębieniem czy grypą oraz lekarstwa, które mają za zadanie szybko postawić nas na nogi. Kiedy jednak stajemy w obliczu problemów zdrowotnych i skupiamy się na leczeniu, to mimo wszystko łatwo zapomnieć o kilku istotnych aspektach, które mogą decydować o szybkim powrocie do zdrowia. W tym artykule przedstawiamy rzeczy, o których w szczególności powinniśmy pamiętać w trakcie walki z chorobą.
Po prostu odpoczynek
Jeśli dopada nas z pozoru niegroźne przeziębienie, często kontynuujemy swoją codzienną rutynę, a w tym zajmujemy się pracą i innymi obowiązkami. W takim przypadku zażywamy kilka medykamentów, mając nadzieję na to, że nie spotka nas nic większego. Zapominamy jednak, że nawet w obliczu lekkiej choroby, istotny jest odpoczynek i regeneracja. Kontynuując więc swoją pracę, nie możemy liczyć na to, że szybko wyzdrowiejemy. Wręcz przeciwnie, możemy sprawić, że nasz organizm w końcu wysiądzie i faktycznie w końcu będziemy potrzebować zwolnienia zdrowotnego. Ważne jest zatem to, aby dać sobie czas na odpoczynek, nawet jeśli dokucza nam jedynie niewielkie zmęczenie. Zmniejszymy nieco obroty i pod żadnym pozorem nie karajmy się za potrzebę regeneracji. Obowiązki wypełnimy po prostu w nieco późniejszym czasie.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Niestety nie zawsze jest tak, że gdy tylko zauważymy pierwsze objawy choroby, to staramy się je pokonać. Większość z nas nie przywiązuje bowiem uwagi do lekkich symptomów, ponieważ w dalszym ciągu umożliwiają one wykonywanie swojej pracy i innych codziennych zadań. Nie stanowią żadnej przeszkody, z którą należy walczyć. Nie pozwalamy więc organizmowi na odpoczynek, ani nie sięgamy po żadne lekarstwa. Takie rozwiązanie jest jednak jeszcze gorsze niż powyżej opisany przypadek. Dlaczego? Gdyż w ten sposób pozwalamy się chorobie rozwijać, a gdy osiąga ona już wysokie stadium, stajemy się bezsilni. Pamiętajmy zatem, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć!
Zmiana pościeli i piżamy
Gdy dopada nas faktycznie uciążliwe choroba, która wymaga pozostania w łóżku, zapominamy przede wszystkim o dwóch rzeczach: o zmianie pościeli oraz o zmianie piżamy. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ w czasie choroby, zwłaszcza tej, której towarzyszy gorączka, nasze ciało nieustannie się poci, a tym samym wydala infekcję. Przebywając więc przez cały czas w łóżku i mając na sobie tę samą piżamę przez całą chorobę, wcale nie pozwalamy organizmowi skutecznie walczyć z chorobą. Pościel, jak i piżama jest wtenczas zanieczyszczona bakteriami oraz potem, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Z racji, że nasz system odpornościowy jest w tym czasie osłabiony, z łatwością “przyjmuje” z powrotem te wszystkie bakterie. Czysta pościel i czysta piżama to bardziej higieniczne otoczenie wypoczynku, które zapobiega ponownej infekcji. Poza tym warto pamiętać także o tym, że komfortowy sen to w pierwszej kolejności wygodny materac dostosowany do naszych potrzeb. Pod tym linkiem: https://sennamaterace.pl/112-materace-80×200 znajdziesz wiele doskonałych modeli, które zapewnią Ci szybki powrót do zdrowia.
Regularne przyjmowanie leków
O czym zdarza się nam jeszcze zapominać w trakcie choroby? Niewątpliwie jest to regularne przyjmowanie lekarstw. Często niestety zażywamy je tylko wtedy, gdy nam się to przypomni, ale takie postępowanie nie gwarantuje skutecznej eliminacji bakterii lub wirusów. Aby lekarstwa mogły prawidłowo działać w naszym organizmie, należy je przyjmować regularnie, a ponadto zgodnie z wymaganiami lekarza lub instrukcją na dołączonej ulotce. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje szybki powrót do zdrowia.
Nawodnienie
W czasie choroby nie ma nic ważniejszego od odpowiedniego nawodnienia, lecz skoro na co dzień nie dostarczamy swojemu organizmowi optymalnej ilości płynów, to tym bardziej nie zwracamy na to uwagi podczas przeziębienia czy nawet grypy. Nawodnienie jest jednak bardzo istotne, gdyż w czasie choroby tracimy zdecydowanie więcej płynów niż zwykle. Jest to spowodowane oczywiście gorączką, poceniem się, ale także biegunkami czy wymiotami. Nawodnienie pomaga więc utrzymać równowagę, która jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układów. Dzięki piciu dużej ilości płynów lepiej także pracują nerki, a to z kolei przyczynia się do skuteczniejszej eliminacji toksyn z organizmu. Nawodnienie pozwala też uniknąć odwodnienia, które może doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia.
Higiena osobista
Higiena osobista zawsze jest ważna, lecz staje się tym bardziej kluczowa, gdy dopada nas choroba. Mowa tutaj jednak nie tylko o częstym myciu rąk, ale także o higienie jamy ustnej, kąpieli, a nawet czyszczeniu przedmiotów codziennego użytku, na których mogą gromadzić się bakterie. Warto zatem pamiętać o czyszczeniu swojego telefonu komórkowego czy pilota od telewizora. W czasie choroby należy także często wymieniać kubek – starajmy się unikać picia z jednej szklanki przez cały dzień, ponieważ na niej także osadzają się bakterie, które wydostają się z naszej buzi. Dlatego też nie powinniśmy pomijać regularnej higieny jamy ustnej. Często sięgajmy po szczoteczkę i pastę oraz używajmy płynów do płukania. Natomiast regularna kąpiel czy ciepły prysznic pomogą nam oczyścić spoconą skórę, a także rozluźnić mięśnie. W przypadku wysokiej gorączki starajmy się jednak unikać gorącej wody – lepszy będzie prysznic w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.
Choroba to okres, w którym powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o nasz organizm. Jednakże w walce z infekcją często umykają nam pewne aspekty, które mogą mieć duży wpływ na przebieg choroby. Starajmy się zatem pamiętać o przedstawionych wyżej elementach, dzięki czemu z pewnością szybko powrócimy do zdrowia.
Przeczytaj także: