Nocne marki i ranne ptaszki – z czego wynika to, ile snu potrzebujemy? Często możemy spotkać się z osobami, których nawyki związane ze snem są kompletnie przeciwne do naszych. Nierzadko wzbudza to zdziwienie i niezrozumienie. Dlaczego potrzebna ilość snu różni się w zależności od osoby?
Dlaczego niektórzy potrzebują więcej snu?
Dla każdego wypoczynek oznacza coś innego. Niektórzy będą czuli się świetnie po 7 godzinach snu, inni nawet po 9 sprawią wrażenie zmęczonych i niewyspanych.
Wpływ mają na to różne aspekty. Bardzo dużą rolę odgrywa wiek. Małe dzieci potrzebują znacznie więcej snu. Niemowlaki są w stanie przespać nawet kilkanaście godzin. Na przestrzeni lat się to normuje i dzieci w wieku szkolnym śpią około 8 godzin, podobnie jak dorośli.
Z drugiej strony, uważa się, że starszym wystarczy przespanie około 7 lub nawet 6 godzin. W tym wypadku zależy to jednak od osoby – seniorzy często zmagają się z różnymi dolegliwościami, które uniemożliwiają im komfortowy sen. Z tego względu przebywają mniej czasu w łóżku i szybciej wstają.
Znaczenie mogą mieć również geny. Niektórzy nawet jakby chcieli, po prostu nie są w stanie wcześniej wstać. Działa to też w odwrotnym kierunku – wiele osób nie potrafi przetrwać całej nocy, dla innych zaś to żaden problem. Te aspekty mogą być uwarunkowane genetycznie. To geny oddziałują na to, jak dużo snu potrzebujemy. W tej sytuacji zmiana zwyczajów może okazać się niezwykle trudna.
Istotny będzie też styl życia, jaki prowadzimy. Wielu osobom praca narzuca nawyki związane ze snem. Osoby pracujące na drugą zmianę będą musiały przyzwyczaić się do wykonywania obowiązków do późnych godzin nocnych i odsypiania w dzień. Ci, których praca wymaga wczesnego wstawania, będą szybciej się kładli spać. Wytrzymanie do północy czy później może być dla nich prawdziwym wyzwaniem. Długotrwałe funkcjonowanie w określony sposób może zmienić nasz zegar biologiczny i spowodować, że nasze przyzwyczajenia całkowicie się odmienią.
Optymalna ilość snu
Optymalna ilość snu, która jest polecana dla każdego, to od 7 do 8 godzin. Ten czas uważa się za wystarczający, by nasze ciało w pełni wypoczęło i przygotowało nas na kolejny dzień. Podczas tych 8 godzin nasz organizm się regeneruje. Jest to bardzo istotny czas i pod żadnym pozorem nie powinniśmy go skracać.
Niedobór snu skutkuje wieloma nieprzyjemnymi skutkami. Pogarsza się nasze samopoczucie, stajemy się chroniczne zmęczeni, podirytowani, a do tego mamy trudności ze skupieniem się. Szybko też pogarsza się nasze zdrowie – częściej doświadczamy bólu głowy, narażamy się na osłabienie organizmu i pogorszenie ciśnienia.
Jak poprawić nasz sen?
Aby zapobiec tym niepożądanym skutkom, należy zadbać o to, by nasza sypialnia stała się bezpieczną, spokojną przestrzenią, w której swobodnie będziemy mogli wypocząć. Pomoże w tym odpowiedni materac – dopasowany do nas w stu procentach, który zapewni nam wysoki komfort i pozwoli naszym mięśniom się odprężyć. Zatroszczmy się również o to, by pozostałe elementy pasowały do całej reszty – wybierzmy prześcieradło o prawidłowym rozmiarze, na przykład prześcieradło z gumką 150×200. Dla łóżka dwuosobowego sprawdzi się kołdra 200×220, która swobodnie zakryje obydwóch użytkowników.
Nie ma wątpliwości, że wszyscy potrzebujemy snu. Jednak to, ile godzin musimy przesypiać, by być wypoczętym, może się znacząco różnić. Warto poznać swoje własne nawyki związane ze snem. Uświadomienie sobie, ile tak naprawdę godzin snu potrzebujemy, pomoże nam poprawić nasz wypoczynek.